Maçın Hikayesi: Fenerbahçe, Efes’i Farka Boğdu!

Maçın Hikayesi: Fenerbahçe, Efes’i Farka Boğdu!

9 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi final serisi ikinci maçında Fenerbahçe Beko, konuk olduğu Anadolu Efes‘i 70-101’lik skorla farka boğdu!

Fenerbahçe Beko‘nun 0-2 öne geçtiği serinin 3. maçı 10 Haziran’da Ataşehir’de oynanacak ve sarı lacivertliler kazanırlarsa taraftarları önünde şampiyonluk kupasını kaldıracaklar.

Sarı lacivertlilerde Scottie Wilbekin 24 sayı (7-9 üçlük), 2 asist, Dyshawn Pierre 13 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Nick Calathes 13 sayı, 8 asist ile galibiyeti getiren başlıca isimlerdi.

Ev sahibi ekipte ise Daniel Oturu 21 sayı, 9 ribaund, 2 asist ve Elijah Bryant 11 sayı, 9 ribaund, 4 asist ile direnen isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Fenerbahçe konuk takım olmasına rağmen maça daha agresif, daha yüksek enerjiyle başlayan taraf oldu. Calathes’in ilk maçta bıraktığı yerden devam ederek takımı bir maestro gibi yönetmesi, tüm sayılara ve asistlere katkı yapması sonucu 0-8’lik bir seri yakaladılar. Efes ilk 2 dakika geride kalırken mola aldı ama bu da toparlanmaları için yeterli olmadı. Calathes’in etkili oyununun yanı sıra Wilbekin’den de üçlüklerle katkı almaya başlayan sarı lacivertliler skoru 8-24 gibi dominant bir noktaya getirdiler! Takım olarak yay gerisinden yüzde 70 isabet oranı yakaladıkları ilk çeyreği 16-31’lik skorla açık ara önde kapattılar. İkinci çeyreğin başında koç Saras’ın benchten sahaya sürdüğü isimlerden de hücumda iyi bir katkı alan Fenerbahçe Beko, farkı 20 sayıya kadar çıkardı! Ancak çeyreğin son bölümünde yaşanan konsantrasyon düşüşü ve top kayıplarıyla beraber Efes tempoyu arttırıp farkı eritmeye başladı. Koç Saras’ın molası pek işe yaramasa da sarı lacivertliler yüzde 63.1 ile üçlük attıkları ilk yarının ardından soyunma odasına 38-53 gibi net bir skorla önde girdi. Sadece 3 üçlük isabeti bulabilen Efes’in savunmada ne kadar yumuşak olduğunun göstergesi de 20 dakikada sadece 4 faul yapmasıydı….

Üçüncü çeyrekle beraber Efes’de Bryant kıpırdandı, takımının farkı düşürmesi için öne çıktı. Ancak Calathes faktörü tıpkı maçın ilk çeyreğinde olduğu gibi devreye girdi. Oyunun iki alanında da takımına liderlik eden Yunan maestro farkın kapanmasına engel oldu, 20 sayı bandından tuttu. Fenerbahçe bu bölümde ilk yarının aksine daha düşük bir yoğunlukta oynasa da Efes’in havlu atmasının da etkisiyle fark 29 sayılara kadar çıktı, son çeyreğe de 51-78 önde girdiler. Son çeyrekte de durum değişmedi. Efes tamamen havlu atınca durumu farkeden taraftarlar da daha bitime 5 dakika kala salonu terketmeye başladılar. Son bölümde iki koç da genç guardlarını oyuna aldı ve bir tarafta Ömer Ege diğer tarafta Melih bulduğu sayılarla alkışları topladılar. Efes’in neredeyse ikinci yarının tamamında havlu atmış şekilde oynadığı maçı Fenerbahçe baştan sona domine ederek 70-101 gibi ezici bir üstünlükle kazanmayı bildi.

Efes taraftarlarının pek ilgi göstermediği neredeyse yarısı boş olan salonda oynanan karşılaşmada sarı lacivertliler yay gerisinden 18-29 gibi özel bir performans yakaladılar ve sahaya düşük bir modda çıkan rakiplerine cezayı kesmiş oldular. Fenerbahçe, bulduğu 101 sayıyı 25 asist üzerinden üretirken Efes ise 13 top kaybederken sadece 12 asist yapabildi ve ilk maçın yıldızı Larkin de sadece 5 sayıda kaldı… Maçın sonunda fark açıldıktan sonra ayrılan isimler dışında salonda kalan az sayıdaki Efes taraftarı da haklı olarak takımını protesto etti. Sarı lacivertliler artık şampiyonluktan bir galibiyet uzaktalar ve sonraki 2 maçı evlerinde Ataşehir’de oynayacakları için kupayı taraftarları ile beraber kaldırma ihtimalleri bir hayli yüksek.