Masai Ujiri ve Ime Udoko’dan Nijerya Milli Takımı’nın Uluslararası Müsabakalardan Çekilme Kararına Tepki

Nijerya hükümeti, basketbol takımlarını 2 yıllığına uluslararası müsabakalardan çekme kararı aldı. Bu kararla Nijerya milli takımının 2024 Olimpiyatları’na katılma şansı ortadan kalktı. Alınan karara ilişkin olarak Toronto Raptors’ın Nijeryalı Başkanı Masai Ujiri bir bildiri yayınlarken, Boston Celtics ile NBA finallerinde mücadele eden Ime Udoka düzenlediği basın toplantısında üzüntüsünü dile getirdi.

Masai Ujiri, Nijerya basketbolunun yeniden düzenlenmesi çağrısında bulundu ve Nijeryalı ulusal basketbol liderlerine yazdığı açık mektupta Nijerya Basketbol federasyonunun istifasını talep etti.

Mektup “Yeter Artık” başlığıyla yayınlanırken, şu ifadelere yer verildi:

“Nijerya’daki basketbol ekosisteminin liderleri, tüm basketbol camiasını paramparça ederken gençlerimizin bugününü ve geleceğini çalmaya devam ediyor. Buna bir son verilmesi gerekiyor. Afrika sporundaki tüm sporcuların, liderlerin ve paydaşların Nijerya basketbolundan vazgeçmeyeceğini biliyorum ve gençlerden vazgeçmeyeceğiz. “Yeni bir sayfaya ve yeni bir anlatıya ihtiyacımız var. Bunu yapmak için, son birkaç yıldır Nijerya Basketbol Federasyonu’nun krallıklarını elinde tutan tüm liderlerin hepsi istifa etmeli. “

Celtics’in başarılı koçu Ime Udoka ise Golden State Warriors’a karşı NBA Finallerinin 2. maçında oynamasından hemen önce, durumdan duyduğu mutsuzluğu şöyle dile getirdi.

“Bir oyuncu olarak uğraştığım şeylerin çoğu, hayal kırıklığı yaratıyor.”

Basketnews

Nijerya milli takımları, erkek ve kadınlarda, geçen yaz Tokyo Olimpiyatları’nın bir parçasıydı. Koçluğunu şu anda Sacramento Kings’in baş antrenörü Mike Brown’un üstlendiği erkek takımı, Olimpiyatlardan önce bir gösteri maçında Amerika Birleşik Devletleri milli takımını yenmişti.

Brown, seyahat düzenlemelerinden antrenman ekipmanlarının geldiğinden emin olmaya kadar, Olimpiyat hazırlıklarını çoğunlukla tek başına denetlemek zorunda kaldı. Mike Brown ayrıca bir hayır kurumu açarak Nijerya basketbol programına yardım etmek için 1 milyon dolar toplamaya çalıştı.

Erkek milli takımı, 2024 Olimpiyatları için büyük bir adım olacak gelecek yıl düzenlenecek FIBA Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmak için hedeflerini belirlemişti. Ancak, Nijerya hükümetinin mevcut yasağı milli takımın rekabet etmesine izin vermiyor ve bu da Olimpiyatları yapma şansını neredeyse ortadan kaldırıyor.

Nijerya basketbol federasyonunun sorunu iç anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor. Federasyon, geçen ocak ayında yapılan seçimlerde iki farklı başkan seçti.