Mehmet Okur Anadolu Ajansına Açıklamalarda Bulundu

Mehmet Okur Anadolu Ajansına Açıklamalarda Bulundu

30 Kasım 2021 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Bir süredir A Milli Takım teknik ekibinde oyuncu gelişiminden sorumlu antrenör olarak görev yapan all-star apoletli tek Türk basketbolcu Mehmet Okur, Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Kariyerinde 10 sezon boyunca NBA’de Detroit Pistons, Utah Jazz ve Brooklyn Nets takımlarında ter döken 2004 yılında Pistons ile NBA şampiyonluğuna ulaşan ve 2007 sezonunda all-star seçilen Okur, ilerleyen dönemde baş antrenör olarak görev yapmak istediğini dile getirdi.

Orhun Ene’nin ekibinde yer almaktan ötürü memnun olduğunu ifade eden Mehmet Okur kariyer hedefleri hakkında şunları söyledi:

“A Milli Takım’da Orhun abiden ve ekibinden çok fazla şey öğreneceğimi düşünüyorum. Bu, benim için çok iyi bir ortam ve organizasyon. Tanıdığım ve senelerce beraber oynadığımız arkadaşlar da burada. Buradaki görevimden edindiğim tecrübeleri basketbol CV’me eklemek istiyorum. Hedefim ve hayalim NBA’de veya Avrupa’da bir kulüpte baş antrenör olmak.”

“Turnuva Takımı Olmak Zorundayız”

Ellerinde yetenekli ve iyi bir jenerasyonu bulunduğunu vurgulayan Mehmet Okur, başarı yakalaman için turnuva takımı olmaları gerektiğini aktardı.

“Mücadele etmemiz lazım. Turnuva takımı olma yolunda hazırlık maçının, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’ndan hiçbir farkı olmamalı. O mantaliteyle gelmemiz gerekiyor. Böyle bir ekol yaratmamız gerekiyor. O adımları da attığımızı düşünüyorum. Turnuva takımı olursak herkesin bizden çekineceğini düşünüyorum. Gençlere o aşıyı yaptığımız zaman ve her maçta o mantalite de gelince her şey daha farklı olacak.”

“Hepsi İyi Yolda İlerliyor

Mehmet Okur, NBA’de forma giyen milli oyuncular Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Alperen Şengün ve Ömer Faruk Yurtseven ile ilgili görüşlerini de paylaştı:

“Alperen, 19 yaşında olmasına rağmen aldığı süreleri en iyi şekilde kullanıyor. İnanıyorum ki yakın dönemde ilk 5 başlayacak ve sezonu da ilk 5 başlayarak bitirecek. Dakikası arttığı zaman sayı ve ribauntlarının da artacağına inanıyorum. Cedi, şu anda iyi bir çıkış yakaladı. Kenardan gelmesine rağmen olumlu bir performans sergiliyor. Furkan ilk 5 başladı, iyi performans sergilerken son birkaç maçı şut yüzdesi bakımından iyi geçirmedi ama sonuçta dakikalar alıyorlar ve en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorlar. Ömer şu anda bulunduğu organizasyondan ve durumdan dolayı çok fazla süre alamıyor ama oyuna girdiği dönemde çok verimli oynuyor. Hepsi iyi yolda ilerliyor.”

Sezon başında Fenerbahçe Beko ile yollarını ayıran ve Utah Jazz‘le anlaşarak NBA’deki ilk Türk yardımcı antrenör unvanının sahibi olan Erdem Can hakkında ise Mehmet Okur şu görüşleri paylaştı:

“Obradovic‘le 7 sene geçirmesi ve ondan öğrendikleri çok değerli. THY Avrupa Ligi şampiyonu olması ve her sene Dörtlü Final’de yer alması çok büyük tecrübe. Son yıllarda Utah Jazz’in Yaz Ligi’ne de gidiyordu. İyi bağlantıları da vardı. Benim için sürpriz olmadı. Hak ettiğini düşünüyorum.”

Anadolu Ajansı