NBA Sözcüsü: “Aşısız Oyuncular Maç Kaçırdıkları Takdirde Maaşlarında Kesintiye Gidilecek”

NBA sözcüsü Mike Bass, çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Yerel aşı yönergelerine uymamayı seçen hiçbir oyuncuya kaçırdığı maçlar için ödeme yapılmayacaktır.” dedi.

NBA, oyuncuları COVID-19’a karşı aşı olmaya zorlamıyor. Ancak eyalet sistemiyle yönetilen ABD’de yerel makamlar aşılanma konusunda tek yetkili. Eğer aşılanmama nedeniyle maçları kaçırmak zorunda kalan oyuncular olursa; kulüpler bu oyuncuların maaşında kesintiye gidebilecek.  

Oyuncular için aşı zorunlu olmasa da; ABD’de yerel merciler aşılanma sürecinde lig yönetiminin yetkisini devralıyor. Bu durum, başta New York ve San Francisco olmak üzere aşısız oyuncuların kendi sahalarında oynayacakları maçlarda parkede yer almasını önleyecek.

Şu ana kadar oyuncuların yaklaşık yüzde 90’ı aşılandı, ancak sezon öncesi hazırlık kampına gidene kadar açık sözlü yıldızların kamuoyuna açıkladığı bazı yorumlar vardı. Brooklyn Nets’den Kyrie Irving ve Golden State’den Andrew Wiggins aşıya karşı çıkan en büyük iki yıldız olarak şu ana kadar medyada sıkça yer buldu. Her ikisi de aşı olmamaları halinde takımlarının kendi sahalarında oynayacakları maçları kaçırabilir.  

Irving’in bu sezon kontratının son senesinde 34,9 milyon dolar kazanacak. Wiggins’in 31.6 milyon dolar alması planlanıyor. Bu da her iki oyuncunun kaçırdıkları maç başına 300 bin dolar kaybedecekleri anlamına geliyor.

Ancak ortada garip bir durum var. NBA sözcüsü Mike Bass, bu eyaletlerde oynanacak NBA maçlarında konuk takımdaki aşısız oyuncuların kadro yer alıp almayacağına açıklık getirmedi. Konuyla ilgili olarak ESPN muhabiri Bobby Marks’ın attığı tweet ise oldukça ironik.