Pablo Laso: “EuroLeague’i Kazanmaya Aday Olduğumuza İnanıyoruz”

Pablo Laso: “EuroLeague’i Kazanmaya Aday Olduğumuza İnanıyoruz”

17 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Turkish Airlines EuroLeague’de bu sezon inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Real Madrid, play-off turunda Maccabi Tel-Aviv’i 3-0 gibi net bir sonuçla geçerek Final Four’a adını yazdırmayı başardı. Eflatun beyazlıların deneyimli baş antrenörü Pablo Laso, Belgrad’da düzenlenecek organizasyon öncesi bir basın toplantısı düzenledi ve takımın son durumu, Barcelona eşleşmesi ve şampiyonluk şansları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

EuroLeague’de sezon genelinde yaşadıkları iniş çıkışta takıma inandığını kaydeden deneyimli antrenör şunları dile getirdi:

“Bir ay önce bizim aday olmadığımızı düşünmenizi anlıyorum. Euroleague’i kazanmaya aday olduğumuza inanmaktan asla vazgeçmedik. Playoffları çok çabuk atlattık, çok karmaşık bir programımız oldu. Sadece biz değil, tüm takımlar sezonun en iyi anında kovid yüzünden on veya on beş gün ara vermek zorunda kaldık. Takım kötü giderken mücadele etmekten vazgeçeceğimiz hissine kapılmadım. Olan şu ki, kaybettiğinizde basın, hayranlar ve herkes yanıldığınızı düşünüyor.”

“Burası Final Four ve Her Takım Aç”

Real Madrid’in final four’da Barcelona ile eşleşmesini yorumlayan Pablo Laso, bu sezon rakiplerine karşı maç kazanamamış olsalar da Belgrad’da farklı bir atmosferde bambaşka koşullar altında oynayacaklarını şöyle dile getirdi:

“Burası Final Four ve her takım aç. Daha önce rakibimizle olan rekabette hangi sonuçların alındığının hiçbir önemi yok. Final Four’dasın ve bu farklı bir maç. Rakibiniz kim olursa olsun, bu rekabet açlığına sahip olmalısınız. Takım her zaman oynamalı ve rekabetçi olmalı, rakibe bağlı değil.”

Katalan ekibine karşı yarı finalde nasıl stratejiyle sahada olmaları gerektiğine de değinen başarılı teknik adam şunları dile getirdi:

“Rakibin Hücumdaki Opsiyonlarını Azaltmalıyız”

“Barcelona’ya karşı defansif varyasyonlar getiriyoruz. Benim için harika bir takım. Calathes gibi oyunu çok kontrol eden ve çok üreten bir oyun kurucuları var. Bir şekilde bunu etkilemeli ve çok sayıda skor opsiyonu olan bir rakibe karşı onların opsiyonlarını azaltmalıyız.”

Final Four için deneyimin önemli olduğunun altını çizen Laso, sözlerini şöyle noktaladı:

“Her zaman bunun çok önemli olduğunu söylerim, ancak yetenek de önemlidir. Deneyim, kazanmanızı veya daha iyi oynamanızı sağlamaz. Takımı iyi gördüğüm için sakin olduğumu iletiyorum, benim için en önemli olan şey bu. Tecrübeli oyuncularım var mı? Sergio Llull, Rudy Fernandez… İlk Final Four’larında oynayacak başka oyuncularım da var. Bununla birlikte, takım, benim de dahil olduğum bazılarının deneyimi ile Final Four oynamak için büyük bir coşkuyu paylaşıyor.”

Eurohoops