RESMİ: Baskonia’nın İlk Transferi Eski Telekomlu Baldwin Oldu (Analiz)

RESMİ: Baskonia’nın İlk Transferi Eski Telekomlu Baldwin Oldu (Analiz)

9 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Baskonia, henüz koç Ivanovic’in yerine geçecek başanterönürü açıklamadı ama ilk dış transfer hamlesini yaptı.

İspanya Liga Endesa ekibi geçen sezon Trento forması ile izlediğimiz Kamar Baldwin ile 2 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

1997 doğumlu olan 1.83 metre boyundaki solak guard, geçen sezon Serie A’da 13.9 sayı, 4.3 asist, 14.4 vp ve EuroCup’da ise 15.2 sayı, 4.5 asist, 15.1 vp istatistikleri tutturmuştu. Baldwin 2020-21 sezonunda ülkemizde Türk Telekom forması da giymişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Euroleague’de çaylak sezonuna başlayacak olan 26 yaşındaki yetenekli ve çok yönlü guardı gelin biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Amerikalı guard potaya giderek, orta mesafeli şutlar atarak ya da yayın gerisinden üçlükler göndererek (özellikle yakala at pozisyonlarında) sayı üretme becerisini gösterdi. Skor üretmede gösterdiği çok yönlülük onu sahanın her yerinden bir tehdit haline getiriyor. İkili oyunlarda güçlü bir silah, perdeleri kullanarak kendisine nasıl alan yaratacağını iyi biliyor. Ayrıca oyunun kritik anlarında öne çıkma becerisine sahip. Takımının en çok ihtiyaç duyduğu anda büyük şutu atmaktan veya kritik oyunu oynamaktan korkmuyor ve bu da ona kritik anların oyuncusu ünvanını kazandırmış durumda. Baskı altında topu kullanma becerisi de bir başka güçlü yönü. Bu beceri onun kendi şutunu yaratmasına, trafikte potaya gidebilmesine ve topu takım arkadaşlarına etkili bir şekilde dağıtmasına olanak tanıyor. Sahadaki en uzun oyuncu olmasa da Baldwin atletizmiyle bunu telafi ediyor. Çabukluk, çeviklik ve patlayıcılığa sahip ve bunları potaya giderken ya da rakiplerini savunurken avantaj olarak kullanıyor. Baldwin sadece bir hücum tehdidi değil; aynı zamanda savunma becerisiyle de tanınıyor. Hızlı elleri, iyi yanal hareketleri ve güçlü savunma IQ’su sayesinde rakiplerin oyunlarını bozabiliyor, top çalabiliyor ve şutları etkili bir şekilde bozabiliyor. Ayrıca hem saha içinde hem de saha dışında bir lider olarak tanımlanıyor. İş ahlakı, kararlılığı ve baskı durumlarında sakin kalabilme yeteneği bir üst seviye için hazır olduğunun göstergeleri.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Baldwin sahanın çeşitli noktalarından skor üretme becerisi gösterse de, özellikle uzun mesafeden şut tutarlılığı geliştirmesi gereken noktalardan birisi. Şut mekaniği ve şut seçimi üzerinde çalışmak onu yayın ötesinden daha güvenilir bir tehdit haline getirebilir. Benzer durum orta mezilde de geçerli, burada da verimliliğini arttırmalı, istikrarlı yakalamalı ki bu şekilde daha tehlikeli bir hücum silahına dönüşebilir. Atletizmine rağmen Baldwin çember etrafında temasla bitirebilme yeteneğini geliştirmeli. Teması absorbe ederek ve trafikte güçlü bitirebilmek onu boyalı alanda daha etkili bir skorer yapabilir. Yetenekli bir top yönlendirici ve skorer olsa da oyun kurma becerisini ve topu dağıtırken karar verme yetisini geliştirebilir. Saha görüşünü ve pas becerilerini geliştirmesi, takım arkadaşları için işleri daha da kolaylaştırmasına yardımcı olabilir. Yaklaşık 185 cm boyundaki Baldwin, özellikle üst seviyede kendisinden daha uzun ve fiziksel rakiplerle eşleştiğinde zorluklarla karşılaşabilir. Boyut farklılıklarının üstesinden gelmek için stratejiler geliştirmek ve gücünü ve kondisyonunu artırmak bu zayıflığı azaltabilir. Zaman zaman faul problemiyle de boğuşuyor ve bu da onun oyun süresini ve sahadaki etkinliğini sınırlayabiliyor. Savunma disiplinini geliştirmesi ve ne zaman agresif olup ne zaman daha muhafazakar oynaması gerektiğini anlaması sahada daha uzun süre kalmasına yardımcı olabilir.

Baldwin, skor yeteneği, savunma azmi, liderliği, atletizmi ve el yakan toplardaki etkinliği ile tanınan yetenekli bir guard. Sahanın her iki ucundaki çok yönlülüğü ve liderlik özellikleri onu her takım için değerli bir varlık haline getiriyor. Euroleague’de çaylak sezonunda boy gösterecek olan Baldwin, çok yönlü oyunu ve rekabetçi zihniyeti ile hemen etki yaratma potansiyeline sahip umut verici bir guard olarak öne çıkıyor. Ancak Howard gibi bir skorerin olduğu ve Miller-McIntyre gibi pas odaklı bir guardın ayrılcağı bir ortamda Baldwin’in oyun kurucu becerleri yeterli olur mu Euroleague seviyesinde, bana göre zor. Takıma as bir oyun kurucu takviyesi daha gerekecektir.