RESMİ: Fenerbahçe, Skorer Guard Baldwin’i Transfer Etti (Analiz)

RESMİ: Fenerbahçe, Skorer Guard Baldwin’i Transfer Etti (Analiz)

10 Temmuz 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko, guard rotasyonunu yıldız bir isimle güçlendirdi.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi şampiyonu Fenerbahçe Beko, geçen sezon Maccabi Tel Aviv’de izlediğimiz yıldız guard Wade Baldwin ile 2+1 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu. Resmi olmayan bilgilere göre Baldwin, 1 milyon euro bonservis bedelini kulübüne kendisi ödeyerek serbest kaldı ve sarı lacivertlilerden ise yıllık 1.8 milyon euro kazanacak.

1.93 metre boyunda olan 28 yaşındaki Amerikalı guard, geride bıraktığımız sezon 30 maçın tamamında ilk beş başlamış ve ortalama 27:33 dakika sahada kalırken 17.4 sayı, yüzde 39.1 üçlük, 2.5 ribaund, 4.9 asist, 19.1 verimlilik puanı ile katkı vermiş, sezonun en iyi ikinci beşine seçilmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Baldwin, atletik özellikleri, güçlü fiziği, çabuk ilk adımı ve çok yönlü oyunuyla öne çıkan bir isim. Artık yüksek saha görüşünü ve oyun bilgisi artı lider özellikleri ile Euroleague’in elit guardları arasında yer alıyor. Hücumda en önemli silahı kuşkusuz öldürücü yön değiştirmeleri ve çabuk ilk adımı ile potaya yaptığı ataklar. Bunu güçlü fiziği ve atletizmi ile de birleştirince durudulması çok zor bir deliciye dönüşüyor ki bu sezon orta mesafelerini de hatrı sayılır şekilde geliştirdiğini gördük. İşin savunma tarafında da hem uzun kolları hem de yine atletik özellikleri ile topa baskıyı iyi yapan, aynı zamanda da pas aralarını kovalayan ve perdelerde kolay yenilmeyen bir guard. Koç Kattash’ın kısalara baskı üzerine kurulu savunma anlayışında düşmanı cephede ilk karşılayan, çoğu zaman oyunun bu alanına da liderlik yapan isimdi.

Gelelim eksilerine. Öncelikle modern basketbolda guard pozisyonu için en önemli olan konulardan biri olan dış şutu halen önemli bir sorun. Geçen sezona göre yay gerisinden yüzdesini yükseltti ve yüzde 39.1 gibi önemli bir seviyeye getirdi. Ama kariyerine baktığımızda halen güven vermeyen bir üçlük tehditine sahip. Bu nedenle de halen rakipler onu bir çok kez yay gerisinde riske ederek hatta bir adım geriden savundular ve bu da en önemli olan ilk adım çabukluğu artı deliciliğinin avantajını tam olarak kullanmasını zorlaştırdı. Bununla beraber daha çok bitirmeyi düşünen, penetre pas ve ikili oyun organizasyonlarında gelişime ihtiyaç duyan bir guard. Bu da tercih hataları yapmasına neden oluyor, şut-pas seçimlerindeki olgunluk yani karar verme becerisi de geliştirmesi gereken bir diğer nokta.

Brown ile beraber çok iyi bir ikili oldular bu sezon. Bunun temel nedeni de birbirlerini çok iyi tamamlamaları. Savunmada güçlü fizikleri ve çabuklukları ile rakip guardların başını çok ağrıtırken, hücumda da Brown organizasyon tarafını, Baldwin de bitiricilik rolünü kusursuza yakın bir şekilde oynadı. Özellikle açık alanı ya da savunma yerleşmeden geçiş hücumlarını yakaladıklarında ne kadar tehlikeli olduklarını gördük. Fenerbahçe’de Dorsey ayrıldı ve Wilbekin dışında, ki o da bu sezon beklentilerin altında kaldı, kısa bir skorer yok takımda. Bu nedenle Baldwin transferi çok değerli oldu ancak verimini arttırmak için Monaco yolunu tutan Calathes’in yerine Baldwin’in yanına pas öncelikli bir oyun kurucu eklemek de takım kimyası ve guard ikilisinin uyumu anlamında kritik önem taşıyor.