RESMİ: Maccabi’nin Yeni Uzunu Gabriel Oldu (Analiz)

RESMİ: Maccabi’nin Yeni Uzunu Gabriel Oldu (Analiz)

10 Temmuz 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Maccabi Tel Aviv, yeni uzununu buldu.

İsrail Winner Ligi şampiyonu, son olarak Porto Riko’da Bayamon forması giyen Wenyen Gabriel ile 1+1 yıllık kontrat imzaladı.

2.06 metre boyunda olan 27 yaşındaki Güney Sudanlı uzun, Porto Riko Ligi’nde 13.0 sayı, 7.4 ribaund ortalamaları ile katkı veriyordu.

OYUNCU ANALİZİ:

Kentucky çıkışlı olan Gabriel profesyonel kariyerine G-League’de başlamıştı. Sonrasında 6 yıllık NBA kariyerinde Portland, Sacramento, New Orleans, Lakers, Clippers, Brooklyn, Memphis takımlarında toplamda 150 maça çıktı ve 4.4 sayı, 3.4 ribaund istatistikleriyle katkı verdi. Euroleague’de çaylak sezonunu oynayacak atletik uzunu gelin biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Gabriel 4 numaradan devşirme bir uzun olduğu için sadece pota altında değil perimetrede de yüzü dönük etkili oluyor. Atletik oyuncunun penetre ve delicilik özelliği de var, bir çok uzuna göre çabuk bir ilk adımı var. Ayrıca güvenilir bir üç sayı tehditi olduğunu da belirtelim ki orta mesafeden de boş bırakmamanız gerekiyor onu. Özellikle ikili oyun sonrası dışa devrilerek ya da kısa devrilmelerle bulduğu şutlarda etkili oluyır. Yani sahada bir den fazla noktadan farklı şekilde skor üretebilme potansiyeline sahip. Sahayı da çok iyi koşuyor, motoru yüksek bir uzun. Fiziğine ve boyuna göre iyi bir top kullanma becerisine sahip. Sağlam saha görüşü var, dribbling üstünde de pas çıkarabiliyor arkadaşlarına. Rakip savunmacıları topsuz oyunda da ekarte etmesini biliyor, potaya doğru zamanda çıkardığı topsuz katlarla kendisine pozisyon yaratabiliyor. İyi bir agresiflikle oynuyor ve temastan korkmuyor. Çembere saldırıyor ve teması zorluyor. Savaşçı kimliği olan bir oyuncu, her pozisyonda sert oynamaya çalışıyor, her top için mücadele ediyor. İyi bir ribaundçu her iki uçta da cama saldırıyor. Her maç double-double tehdidine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında blok tehditi yüksek bir isim, rakipler şutlarını değiştirmek zorunda kalıyor ona karşı. Fiziğine göre çabuk ayaklara sahip olması onun savunmada da aktif olmasını sağlıyor hem topun karşısında kalma hem de topsuz pozisyonları takip etme konusunda iyi bir uzun. Çalışkan, çabuk öğrenen ve koçluk yapılması kolay bir oyuncu.

NBA seviyesinde hangi pozisyonda (4 mü 5 mi?) oynamak için en iyi donanıma sahip olduğunu bulması gereken arada kalmış bir oyuncuydu…Orada içeride oynamak için zayıf kalmış ve 4 numarada da perimetre savunmasında yavaş kaldığı gözlemlenmişti. Ayrıca hücumda halen ham bir oyuncu, özellikle düşük tempoda, yarı saha basketbolunda daha fazla katkı vermenin yollarını bulması gerekiyor. Trafiğin içine girdiği pozisyonlarda top kaybetmeye meyilli. Potaya gittiği pozisyonlarda atletizmini ve patlayıcılığını iyi kullanamıyor, bu nedenle de verimi düşebiliyor. Dış şutları önemli bir silahı olsa da istikrar sorunu var, şut seçimlerini yanlış yapmasının da etkisi fazla. Bir uzun olduğunu unutup dış şutlara fazla konsantre olduğu maçlar oluyor. Bu da hücumda pasif kalmasına neden oluyor. Ayrıca serbest atışlar halen onun için ciddi bir problem, G-League’de yüzde 62.4 ve Porto Riko macerasında ise sadece ama sadece yüzde 56.8 ile serbest atış isabeti bulabilmişti! Savunma tarafında ise fazla ve erken reaksiyon veriyor, şut aldatmalarına karşı hemen sıçrıyor, ayakları yere daha sağlam basmalı. Bu aşırı hassas reaksiyonları faul problemine girmesine de neden olabiliyor. Ribaundlarda halen topu takip ediyor, rakibi ile pota arasına girmeyi unutabiliyor.

Gabriel, enerjisi, savaşçı kimliği ve atletizmi ile Nebo’nun yerini kapatmaya çalışacak. Elbette fiziksel anlamda onun kadar kalın ve güçlü bir oyuncu değil ama motoru daha yüksek ve en önemlisi dış şut tehditi de var. Dolayısıyla Maccabi’nin daha farklı bir basketbol oynayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca NBA’in aksine Euroleague’deki 5 numaraların ona kalınlık anlamında fazla sorun çıkaramayacağını düşünüyorum. Halen hücum tarafında ham bir oyuncu ve kariyerinde ilk kez Avrupa’da ve Euroleague’de forma giyecek olması da adaptasyon açısında bir soru işareti. İyi bir karaktere sahip olması ve çalışkanlığı ile Euroleague sahnesinde kendisini kısa sürede kabul ettirebileceğini düşünüyorum.