RESMİ: Telekom’un Güçlü Rakiplerinden Valencia, Montero’yu Kadrosuna Kattı

RESMİ: Telekom’un Güçlü Rakiplerinden Valencia, Montero’yu Kadrosuna Kattı

10 Temmuz 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

BKT EuroCup‘da temsilcimiz Türk Telekom ile aynı grupta yer alan güçlü şampiyonluk adaylarından birisi olan Valencia, Avrupa’nın en iyi genç oyun kurucularından biri olan Jean Montero ile üç yıllık bir anlaşma imzaladı.

Montero (1.88 metre, 21 yaşında) MoraBanc Andorra ile geçirdiği güçlü sezonun ardından üst üste ikinci kez İspanya Ligi’nin En İyi Genç Oyuncusu seçildi. İspanya Ligi’nde oynadığı 28 maçta 15.7 sayı, 5.1 asist ve 2.0 top çalma ortalamaları yakaladı.

Dominik Cumhuriyeti’ni 2023 FIBA Dünya Kupası’nda temsil eden Montero, geçtiğimiz sezon İspanya Ligi’nde top çalmada lider olurken, sayı ve vp (20.0) ortalamalarında ikinci, asist ortalamalarında ise sekizinci sırada yer aldı.

Montero altyapı kariyerine ülkesi Dominik Cumhuriyeti’nde Club Mauricio Baez forması giyerek başladı ve 2019 yazında Gran Canaria’ya imza atarak İspanya’ya taşındı. Avrupa’ya geldikten sonra Adidas Next Generation Tournament’ta ve Gran Canaria’nın İspanya üçüncü ligindeki B takımında hemen kendini gösterdi.

Ertesi sezon, 2020-21’de Montero, BKT EuroCup’ta dört kez ve İspanya Ligi’nde beş kez oynayarak A takım için ilk maçlarına çıktı. Ancak aldığı dakikalar çok sınırlıydı ve zamanının çoğunu B takımında geçirdi.

2022-23 sezonunda Real Betis Baloncesto’ya transfer olmasıyla işler değişti. Önemli bir rol oynama şansı bulan Montero yıldızlaştı ve Betis’in küme düşmemesi için elinden geleni yaptı, hatta sezonun son gününde Real Madrid’e karşı 19 sayı atarak maçın en yüksek skorunu elde etti ama bu yeterli olmadı. İspanya Ligi’nde oynadığı 16 maçta 17.6 sayı, 4.3 asist ve 1.6 top çalma ortalamaları tutturdu. Sonrasında Montero geçen yaz Andorra ile sözleşme imzaladı.