Semt77 Yalovaspor’dan Açıklama: “Lig Sıralaması Resmileşmemiştir”

Semt77 Yalovaspor’dan Açıklama: “Lig Sıralaması Resmileşmemiştir”

8 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

ING Basketbol Süper Ligi’nde normal sezonun son maçında Anadolu Efes‘e mağlup olan ve mevcut duruma göre lige veda eden Semt77 Yalovaspor bir açıklama yaptı ve Petkim Spor maçına ilişkin yaptıkları itirazın henüz tahkim nezdinde sonuçlanmadığına değinerek ligde sıralamanın resmileşmediğini belirtti.

İşte Yalovaspor’un yayınladığı o açıklama metni:

Büyük Semt77 Yalovaspor taraftarına,

Dün akşam basketbol A takımımızın Anadolu Efes ile oynamış olduğu ve 93-87’lik skorla sonuçlanan müsabakanın akabinde kulübümüzün bir alt lige düştüğüne ilişkin yapılan haber ve sosyal medya paylaşımlarını üzülerek takip ettik. Takımımızın Frutti Extra Bursaspor ile oynadığı müsabakadan itibaren başlayan ve tüm çabalarımıza gölge düşüren kural ve hakem hataları sürecinin son halkasını, 17.04.2022 tarihinde Aliağa Petkimspor müsabakasında yaşananlar oluşturmuştur. Maçın son saniyelerinde yaşananlar herkesin malumudur. Maç süresi içerisinde atılmadığı teknik inceleme ile sabit olan basket geçerli addedilmiş ve bu kritik müsabaka Aliağa Petkimspor galibiyeti olarak tescil edilmiştir. Oysaki görüntülerin dikkatli bir şekilde incelenmesinden, maç saatinin geç başlatıldığı kolaylıkla fark edilmektedir. Salondaki seyircilerin, tüm talimat ve düzenlemelere aykırı şekilde, saha güvenliği kuralları hiçe sayılarak, skor henüz kesinleşmeden oyun sahasına hücum etmeleri sonucunda müsabaka hakemleri tarafından sağlıklı ve tarafsız bir inceleme yapılamamıştır. Konu ile ilgili maç sonu yapılan resmi itirazımız da Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından reddedilmiştir.

Bu yaşananlar üzerine, kulübümüz tarafından konu detaylı şekilde takip edilmiş ve hukuki süreç başlatılarak Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu nezdinde müsabakanın Semt77 Yalovaspor galibiyeti şeklinde tescili için gerekli başvuru yapılmıştır. Bu başvuru yapılırken, Kurul’dan lig sıralamasının tescilinin tedbiren ertelenmesine karar verilmesi de talep edilmiştir. Tahkim yargılamasında aleyhine başvuru yapılan Türkiye Basketbol Federasyonu’nun cevabı beklenmektedir ve süreç yönetimimiz ve hukuk ekibimiz tarafından sıkı şekilde takip edilmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere, lig sıralaması hali hazırda kesinleşmiş ve resmileşmiş değildir. Sezon başından beri gerek teknik ekibin gerek yöneticilerimizin ve gerekse de taraftarlarımızın başarımız için sarf ettiği çabaya gölge düşmesine asla izin vermeyeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bizim terimizin son damlasına kadar Yalovaspor için savaştığımızı bizi destekleyen veya desteklemeyen herkesin bilmesini isteriz. Bu süreçte büyük Yalovaspor taraftarından yegane beklentimiz, süreç sonuçlanana kadar yanımızda olmaları ve içlerini ferah tutmalarıdır. Kurul tarafından verilecek karar ile adaletin tecelli edeceğine olan inancımız tamdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.