Sergio Scariolo Litvanya Eşleşmesi Hakkında: “Bizi İçin Ciddi Bir Meydan Okuma Olacak”

Sergio Scariolo Litvanya Eşleşmesi Hakkında: “Bizi İçin Ciddi Bir Meydan Okuma Olacak”

10 Eylül 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

İspanya Milli Takımı, 2022 FIBA EuroBasket’e son yılların en vasat kadrosuyla gelmesine karşın A grubunu lider tamamlamayı başardı ve son 16 turunda Litvanya ile eşleşti.

Takımın deneyimli İtalyan antrenörü Sergio Scariolo, Litvanya maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu ve eşleşmenin zorluğundan dem vurdu.

“Bu, genellikle son 16’da karşılaşacağınız bir rakip değil. Genelde yarı finallerde karşılaştığınız bir rakip. Turnuva başlamadan önce Litvanya ilk beş milli takım arasındaydı değil mi? Grubu kazanmamıza rağmen şanssızdık. Durum böyle. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.”

Litvanya maçına en iyi şekilde hazırlandıklarını belirten İtalyan teknik adam, maçı kazanıp yollarına devam etmek istediklerinin altını çizdi:

“Hedefimiz Final”

“Takımıma çok odaklandım. Türkiye’yi yendikten ve grupta birinciliği elde ettikten sonra hangi rakiplerle karşılaşabileceğimize bakıyorduk. O zaman Litvanya veya Bosna Hersek olacağını zaten biliyorduk. Son maçta Litvanya büyük bir erken fark yarattı, bu yüzden sadece sonra yaklaşan rakibi düşünmeye başladık. Litvanya’nın yeteneklerini biliyoruz. İki iyi NBA oyuncusu var, biri NBA All-Star seviyesinde bir atlet. Takımda ayrıca üst düzey EuroLeague oyuncuları var. Çok ciddi bir şekilde hazırlanıyoruz ve rekabetçi bir şekilde mücadele etmeyi umuyoruz. Hedefimiz EuroBasket finali. Şu ana kadar her şey yolunda gidiyor, turnuvamızı yeni bir galibiyetle genişletmeyi umuyoruz.”

Takımının turnuva genelinde sergilediği performansı değerlendiren Scariolo, tecrübe eksikliğine rağmen genel olarak oyuncuların performansından memnun olduğunu açıkladı.

“Dürüst olmak gerekirse, düşündüğümüzden daha yüksekteyiz” dedi. “Bu seviyedeki bir turnuvaya katılmamış sekiz oyuncumuz var. Şu ana kadar elde ettiğimiz başarılardan memnunuz. Oyuncularımız birlikte oynuyor ve topu paylaşıyor. Kimliğimize inanıyorlar ve takım olarak oynuyorlar. Rakip şu ana kadar oynadığımız takımlardan daha güçlü. Ve bu bizim için gerçekten ciddi bir meydan okuma olacak.”

basketnews

İspanya, EuroBasket 2022’de son 16 turunda bugün 21:45’te Berlin’de Litvanya ile karşı karşıya gelecek.