Ergin Ataman: “Bu Sefer Mucizeler Bize Karşı Gerçekleşti”

Ergin Ataman: “Bu Sefer Mucizeler Bize Karşı Gerçekleşti”

10 Eylül 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

FIBA EuroBasket 2022 son 16 turunda Fransa karşısında 87-86 kaybederek turnuvaya veda eden A Milli Basketbol Takımı’nda baş antrenör Ergin Ataman maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Toplantı esnasında oldukça gergin gözüken Ataman maç hakkında şunları dile getirdi:

“Biliyorum, burada birçok gazeteci var ve siz de işinizi yapmak istiyorsunuz ama maç hakkında yorum yapmak istemiyorum. 26 yıllık kariyerimde aldığım en üzücü yenilgi oldu. Fransa’yı tebrik ederim. Umarım finale giden yolda devam ederler.”

“Açıkçası maça çok kötü başladık. Herkes Fransa’nın daha iyi bir takım olduğunu söylüyordu. Ayrıca Shane Larkin oynamıyordu ve maçta hiç şansımız yoktu. Ama sonrasında mücadele etme zamanı olduğunu anladık ve Fransa’nın ilk çeyrekteki savunmasının aynısını yaptık. Hücumda Buğrahan Tuncer harikaydı. Sonrasında maça tekrardan dahil olduk ve oyunun kontrolünü ele almaya başladık. Tabi ki Fransa maçı kazandı ama biz de hak etmiştik. Fakat basketbolda bazen böyle mucizeler gerçekleşir. Bu sefer mucizeler bize karşı gerçekleşti.”

“Maçın son çeyreğini harika oynadık. Son pozisyonlara kadar iyiydik. Ama uzatmalarda düşüş yaşadık. Gobert serbest atışları kaçırdı, tekrar geri döndük ama bizim için zordu, özellikle de son 12 saniyede salondaki herkes Türkiye’nin kazanacağını düşünürken.”

“Bu maçın değerlendirmesini yapmak çok zor. Basketbol tuhaf bir oyun. Bazen çok büyük mutluluklar veriyor, bazen de bu denli acı verici bir mağlubiyet yaşıyoruz. Türk milletine bu galibiyeti vermeye çok yakındık, oyuncularım çok mücadele etti ama olmadı. Kısmetsizlik mi deriz, beceriksizlik mi deriz, heyecan mı deriz… Basketbol böyle bir oyuncu. Kazandım derken bir anda turnuvadan eleniyorsun.”

“Uzatmalardaki son topta artık orada bir oyun yoktu, 6 saniye vardı. Rudy Gobert son topu soksaydı biz mola istemiştik ve oyun oynayacaktık. Ama kaçırıp ribaundu alınca Furkan doğrusunu yaptı. Orada faul de alsa son toptu ve iki atışa gidecektik. Olmadı, geçemedik. Kapandılar o pozisyonda. 6 saniye kala 1 fark varken tüm sahayı geçip o pozisyonu değerlendirmek kolay değil tabi. Kısmetsizliğin son noktasıydı.”

eurohoops