Sertaç Şanlı: “En Önemli Şey Buradaki Düzene Uyum Sağlamak”

Yaz döneminde Anadolu Efes’ten ayrılarak Barcelona’ya transfer olan Sertaç Şanlı, Mundo Deportivo’ya bir röportaj verdi.

Milli basketbolcu, Anadolu Efes’ten ayrılık süreci, Barcelona’ya adaptasyonu, yeni koçu Sarunas Jasikevicius ile olan ilişkisi hakkında samimi açıklamalarda bulundu. İşte Sertaç Şanlı’nın demecinden öne çıkanlar:

“Barcelona’ya transfer olduktan sonra çok heyecanlandım. Yeni bir şehir, yeni oyuncular ve yeni yüzler… İlk kez Türkiye dışına çıkıyordum. Neyse ki her şey benim için iyi gidiyor.”

“İspanya Liga Endesa herkes tarafından Avrupa’nın en sert ve mücadeleci ligi olarak görülüyor. Bu konuda şüphe yok. Ben de bu sene bu sertliği tecrübe edeceğim. Yeni oyuncular, yeni sistemler ve yeni rakiplerle kıyasıya rekabete gireceğiz. Bunun daha önce gerçekleşmesini isterdim ama şimdi oldu ve kendimi hazır tutacağım.”

“Sakatlığımdan Dolayı Adaptasyon Süreci Uzadı”

Yeni takımına nasıl adapte olduğu ve Sarunas Jasikevicius’un ondan neler beklediğini aktaran Sertaç Şanlı şunları kaydetti:

“Başlarda biraz sıkıntı yaşadım; çünkü ufak bir sakatlığım oldu. Bu durum takıma adaptasyon sürecimi uzattı. Ama takımdaki herkes beni EuroLeague’den tanıyor. Tüm takım arkadaşlarım beni en iyi şekilde karşıladı. Koç Saras bana önümüzdeki sezonki beklentilerini aktardı. Oyunu çok iyi biliyor ve kısa sürede takımdaki kimyayı oturtacağını düşünüyorum. Sahanın içinde nasıl davranmamız gerektiğini biliyor. Sezon başında Süper Kupa’yı kaybetmiş olabiliriz fakat önümüzde halen kazanmamız gereken kupalar duruyor. Bunları kazanabileceğimizi biliyoruz.”

“Anadolu Efes Benim Evim”

Anadolu Efes’ten ayrılık süreci hakkında konuşan milli basketbolcu, bu kararı alırken zorlandığını şöyle ifade etti:

“Benim için oldukça zor bir karardı. Anadolu Efes’te basketbol oynamaya başladım. Küçükken, burada EuroLeague şampiyonluğu hayali kurarak büyüdüm ve bu geçen sezon gerçekleşti. Bu duyguyu tarif etmek benim için oldukça zor. Kariyerimdeki ikinci hedefim ülkemi NBA veya Avrupa’da temsil etmekti. Arkadaşlarım bunu biliyordu. Geçen sezon Barcelona bana teklif sunduğu zaman inanamadım. Bir gün Anadolu Efes’e geri döneceğimi biliyorum çünkü orası benim evim. Ama yeni bir deneyim yaşamak istedim.”

Sertaç Şanlı, Anadolu Efes’ten ayrılma kararının taraftarlar ve kulüp tarafından nasıl karşılandığına dair soruya şu yanıtı verdi:

“Açıkçası bilmiyorum. Taraftarlar koçlar ve oyunculardan farklı düşünür. Herkes istediğini düşünmekte özgür fakat ben bu kararı almak istedim ve ailem beni destekledi. Aynı zamanda Anadolu Efes’ten takım arkadaşlarım Doğuş ve Pleiss takip edebildiğim kadarıyla basına verdikleri demeçlerde bana destek oldu. Üç senedir onlarla beraberdik ve aile gibi olduk. Onların olumlu tavrı beni mutlu etti.”

“Başarının En Büyük Sebebi Birliktelikti”

Anadolu Efes’in son üç sezondur kemikleşmiş kadrosuyla EuroLeague’de en başarılı ekiplerin başında yer almasını nasıl karşıladığının sorulması üzerine Sertaç başarılarını şöyle açıkladı:

“Bence başarının en önemli sebebi aynı kadroyla üç sezon birlikte oynamamızdı. İlk yıl işler umduğumuz gibi gitmedi. Fakat son iki sezon takımca yürekten oynadık. Saha içinde birbirimizle sıkı bir iletişimimiz vardı. Bazen birbirimize sert sözler söylesek de herkes birbirini tanıyor ve nasıl tepki vereceğini biliyordu. Aynı zamanda takım arkadaşlarımla saha dışında çok iyi iletişimimiz vardı. Bunun bir parçası olduğum için çok mutluyum.”

Barcelona’daki atmonsferi değerlendiren Sertaç, yaşadığı sakatlığın da etkisiyle takımdan bir süre uzak kaldığı için yeni kulübündeki atmosferi değerlendirecek fırsatı bulamadığını aktardı.

“Çok Güçlü Dört Beş Rakip Var”

Önümüzdeki EuroLeague sezonu için Barcelona ve Anadolu Efes’i favori olarak görüp görmediğini cevaplayan Sertaç Şanlı şunları söyledi:

“Geçen sezon kovid yüzünden farklıydı. Bu sezon bence Anadolu Efes ve Barcelona dışında CSKA Moskova ve Real Madrid çok iyi kadrolar kurdu. Bence final four’a ulaşabiliriz ama sezon içinde nelerin olabileceğini şimdiden öngörmek çok zor. Bence final four için aday olan dört, beş tane çok iyi takım var. Öte yandan diğer takımlar da sürpriz yapabilir. Bunu daha önceki EuroLeague sezonlarında gördük. Umarım kazanan taraf oluruz.”

Sertaç, Anadolu Efes’e karşı final 4’da rakip olmak isteyip istemeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi:

“Benim için oldukça duygusal bir karşılaşma olur. Açıkçası sahada nasıl davranırım bilmiyorum.”

“Taraftarların Önemi Her Spor Dalı İçin Büyük”

Önümüzdeki sezon maçlarda taraftarların bulunmasını değerlendiren milli basketbolcu konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Bence her spor dalı için taraftarların önemi büyük. Sahada oynarken insanların oynanan oyun karşısında nasıl tepki verdiğini görmek istiyorsun. Taraftarlara karşı oynamayı özledim. Özellikle de final four’da. O dönem alınan kararları anlamlandıramadım. Ama kupayı kazandıktan sonra havaalanında taraftarlar bizi karşıladı ve kucaklaştık. Çok mutluydular. Seyircileri tekrar salonda görecek olmamız bence çok önemli. Onların da bizi özlediğini düşünüyorum.”

Sertaç Şanlı, Barcelona’yı kariyerindeki son basamak olarak görüp görmediği şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Başka hedeflerim var. Ancak en önemli şey buradaki yeni düzene uyum sağlamak. Bu, benim ilk sezonumdaki birincil önceliğim. Tabii ki takım olarak uyumu yakaladıktan sonra lig ve EuroLeague’de şampiyonluğa ulaşmak istiyorum. Sezon sonunda bir sonraki hedefim hakkında tekrar konuşuruz.”

Mundo Deportivo