Svetislav Pesic: “Kendi Basketbol Kimliğimizi Oluşturmalıyız”

Svetislav Pesic: “Kendi Basketbol Kimliğimizi Oluşturmalıyız”

18 Ekim 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Sırbistan için EuroBasket 2022 hüsranla sonuçlanmıştı. Nikola Jokic liderliğinde turnuvanın favorileri arasında gösterilen Sırplar ilk turda D grubunu namağlup lider tamamladıktan sonra son 16 turunda İtalya’ya yenilerek turnuvaya erken veda etmişti.

Başarısızlığın ardından Sırbistan Milli Takımı’nın deneyimli baş antrenörü Svetislav Pesic, ilk kez açıklamalarda bulundu. Sırbistan’da katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunan Pesic, yaşanan başarısızlığın ardından şunları dile getirdi:

“EuroBasket sona erdiğinden beri Sırbistan’da tek bir gazeteci veya medya kuruluşu bile beni aramadı. Yineliyorum, tek bir kişi bile beni aramadı. Yalnızca hakkımda sert eleştiriler yapmakla yetindiler. Ben 40 yıldır başantrenörlük yapıyorum ama bazı meslektaşlarım benim hakkımda şu şekilde ifadeler kullanıyorlar: ‘Ne zaman mola alması gerektiğini bilmiyor, İtalya maçında son çeyreğe Nikola Jokic’le başlaması gerekirdi, Pesic artık çok yaşlandı, bazı şeyleri unutmaya başladı, demans hastalığı var…’ Bu insanların oturup maçları bile izlemediklerinden eminim.”

Görevinin başında olduğunu ifade eden kurt teknik adam, medyanın kendisine sahip çıkması gerektiğini belirterek aksi halde Sırbistan basketbolunu kara günlerin beklediğini belirtti.

“Ben Sırbistan basketbolunun gelişmesine yardımcı olabilmek için görevimin başındayım. Ben en başında bir Sırbistan vatandaşıyım, bu topraklarda doğup büyüdüm. Ranko Zeravica ve Bogdan Tanjevic gibi efsaneler zamanında benim koçluğumu yaptılar. Avrupa basketbolunun en önemli antrenörlerinden biri oldum. Yalnızca Sırbistan’da değil, diğer ülkelerde de önemli başarılar kazandım. Milli takımın başında olmamın bir numaralı sebebi de ülkeme en iyi şekilde yardımcı olabilmektir.”

“Ben kim olduğumun ve niye burada olduğumun farkındayım. Beni milli takımın başına getirenler de federasyondaki yetkililer. Bana ve takımımıza destek olun, eğer olmazsanız Sırbistan basketbolu diye bir şey kalmayacak. Sırbistan basketbolu yok olma tehlikesini yaşıyor. Yugoslavya dönemindeki başarı dolu yılları artık bir kenara bırakarak kendi ülke basketbolu kimliğimizi oluşturmalıyız, yoksa yok olur gideriz.”

Eurohoops

Sırbistan 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri ikinci turunda I grubunda 6 maç sonunda 3 galibiyetle dördüncü sırada yer alıyor. Sırplar kasım ayındaki FIBA penceresinde önce deplasmanda Britanya ile ardından ise evinde 14 kasım tarihinde A Milli Takım ile kritik iki maça çıkacak.