Tomas Satoransky: “Avrupa Basketboluna Geri Döndüğüm İçin Çok Mutluyum”

Tomas Satoransky: “Avrupa Basketboluna Geri Döndüğüm İçin Çok Mutluyum”

5 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Barcelona, dün resmi olarak duyurduğu üzere eski oyuncusu NBA patentli gard Tomas Satoransky ile uzun soluklu bir sözleşme imzaladı. Satoransky, FIBA Dünya Kupası Elemelerinde Litvanya karşısında deplasmanda alınan galibiyetin ardından düzenlenen basın toplantısında Avrupa’ya dönüşü, beklentiler ve yeni takımı hakkında açıklamalarda bulundu.

“NBA’e gitmeden önce bulunduğum Barca’ya gitmekten çok mutluyum. Her şeyi kazanmak isteyen büyük bir kulüp. Çok iddialı olacak, çok fazla baskı olacak ama gelecek için bu meydan okumayı seviyorum. Avrupa basketboluna geri döndüğüm için çok mutluyum çünkü oraya ait olduğumu hissediyorum.”

“Takımın Neye İhtiyaç Duyduğunu Biliyorum”

Sarunas Jasikevicius ile çalışacak olmaktan ötürü duyduğu mutluluğu dile getiren Çekyalı oyun kurucu, sözlerine şöyle devam etti:

“Neye ihtiyaç duyulduğunu, muhtemelen takıma ne getireceğimi konuştuk. Ancak onun yönetimindeki Barça’da hoşuma giden şey, dakikaların eşit olması ve takımın çok yoğun oynaması. Sanırım bu noktada beni ve Jan Vesely’yi takıma getirebiliriz. Jasikevicius, sezon boyunca bazı unvanları kaybetmelerine neden olan bazı iniş çıkışlardan bahsetti, ancak genel olarak harika bir sezon geçirdiklerini düşünüyorum. EuroLeague’i domine ediyorlardı, ACB’de birinciydiler, ancak bu uzun bir sezon ve takımda sert olmanız gerekiyor, bu yüzden umarım biraz getirebilirim. Hiç böyle bir koçum olmadı ve kariyerimde bunu biraz özlüyordum. Barcelona’da çok değişti ve orada çok saygı görüyor.”

“Litvanya Karşısında Kazanmak Özel Bir Zafer”

Litvanya karşısında deplasmanda alınan 72-83’lük galibiyeti değerlendiren Tomas Satoransky, New Orleans Pelicans’tan takım arkadaşı Jonas Valanciunas hakkında da övgü dolu sözler söyledi:

“Bu bizim için özel bir zafer, 16 yıldır Litvanya’da kazanamadığımızı düşünüyorum Açıkçası, Litvanya birçok yıldızı ve iyi oyuncuları özlüyorsunuz, ancak Litvanya her zaman güçlüdür. Bu bizim için büyük bir galibiyet, bizi Dünya Kupası elemeleri için bir sonraki aşamaya gönderen önemli bir galibiyet. Antrenörün dediği gibi ilk yarıda çok iyi oynadık. Yedek kulübesinden gelen grup bize çok enerji verdi. Milli takıma gittiğimde her şey bana doğal geliyor. Bilmiyorum 10 yıldır bazı oyuncularla birlikteyiz. Açıkçası, geçmişten, Dünya Kupası’ndan, Olimpiyatlara gitmekten elde ettiğimiz sonuçlardan eminiz ve bu bize bu inancı veriyor. Litvanya’da bile kazanabileceğimiz bu güveni, burada 16 yıldır kazanamasak bile, bu güvene sahibiz.”

Çekya Milli takımının saha içindeki liderlerinden biri olan Satoransky, oyun karakterinin bu role elverişli olduğunu şu şekilde açıkladı:

“Bu gruba her geldiğimde onlara saha içinde ve dışında enerji ve liderlik vermeye çalışıyorum, ancak herkesin bana güvenmesi bana gerçekten yardımcı oluyor, bu yüzden dediğim gibi, bu benim için çok doğal.”

basketnews