Turgay Zeytingöz: “Tecrübeli Bir Takım Kurmayı Tercih Ettik”

Turgay Zeytingöz: “Tecrübeli Bir Takım Kurmayı Tercih Ettik”

27 Ağustos 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Galatasaray NEF, geçtiğimiz sezonun son bölümünde Yunan koç Andreas Pistiolis’in göreve gelmesinin ardından büyük bir çıkış yakalayıp normal sezonu ING Basketbol Süper Ligi‘nde üçüncü sırada noktalamış, play-off yarı final serisinde ise Anadolu Efes’e 5 maç sonunda elenmişti.

Sarı kırmızılıların genel menajeri Turgay Zeytingöz, DHA’ya özel bir demeç verirken, altyapı çalışmalarından önümüzdeki sezonun planlamasına birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz sezon Ekrem Memnun ile başlayıp sezonun son bölümde deneyimli teknik adamlar yolları ayırmalarına değinen Zeytingöz, şunları dile getirdi:

“Ekrem ağabey hem Türk basketbolu için hem de Galatasaray için çok önemli bir isim. Galatasaray efsanelerinden birisi. Galatasaray’a Avrupa kupası getirmiş bir isim. Kontratı da olduğu için hiçbir tereddüdümüz yoktu. Sezona bu şekilde başladık. Ama sezon ilerlediğinde bizim hedeflerimizi biraz daha revize etmemiz gerekti. Böyle değişiklikler kaçınılmaz olabiliyor. Biz Ekrem ağabey ile ayrılana kadar ne kafamızda bir isim vardı ne de kendi aramızda bir isim konuştuk. Ama Ekrem ağabey ile ayrılık kararı aldıktan sonra böyle bir değişikliğe gittik, iyi de oldu bizim açımızdan. Umarım geçen sezon yakaladığımız ivme bu sezon da devam eder.”

Gelecek sezon için tecrübeli bir kadro kurduklarını ifade eden deneyimli basketbol adamı, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Şampiyonlar Ligi’nde Başarı Hedefleyecek Tecrübeli Bir kadro Oluşturduk”

“Geçen sene sezonu başarılı bitirmiş bir takım vardı. Bu takımın ana kadrosuyla devam etmek isterdik ama ekonomik gerçekler vardı. Melo zaten sezon sonunda Çin Ligi’nden bir takımla anlaşma noktasına gelmişti, kendisiyle bir transfer görüşmemiz dahi olmadı. Melo da haklı olarak orayı tercih etti. Blackshear da çok önemli bir teklif aldı. Sadece gittiği Japonya Ligi’nden değil, EuroLeague’den de aldı. Kulübe bonservis bedeli kazandırarak ayrıldı. Onun da tercihi bu yönde oldu. Şampiyonlar Ligi’nde en yukarıya nasıl oynayabileceğimizi hedefledik. Biz takımı oluştururken ciddi bir scout araştırması yaptık. Çok sayıda oyuncu arasından bizim yapımıza yardımcı olabilecek isimleri seçtik. Nispeten tecrübeli bir takım kurmayı tercih ettik. Şampiyonlar Ligi daha az maç sayısı olan bir organizasyon. Nihayetinde ben oluşan takımın hedeflerimize ulaşmada yeterli olduğunu ve Galatasaray taraftarlarını tribünlere çekeceğini düşünüyorum.”

“Uzun Rotasyonunda Sıkıntı Yaşamayız”

Uzun rotasyonuna Fenerbahçe Beko’dan Jevhye Flod, Raymar Morgan ve Angelo Coloiaro eklemelerini yaptıklarını hatırlatan Zeytingöz, bu ellerindeki kadroyla yeni sezona başlayacaklarının altını çizdi:

“Takımların bütçesine bakıldığında her bölgede eksik kalma riskiniz var. Geçen sezon çok geniş bir rotasyonumuz yoktu, dar rotasyonun getirdiğini dezavantajları yaşadık. Kravish hem maddi olarak hem de oyuncu karakteri olarak bizim açımızdan uygun bir isimdi. Kravish’in geçen sezon Galatasaray’la iyi bir sezon geçirdiğini düşünüyorum. Bu takıma yarı final oynatan uzunlardan biriydi, bu amaçla da gelmişti. Biz Floyd’u geçen sezondan beri takip ediyorduk. Bizim seviyemizin önemli isimlerinden, önemli pilotlarından birisini kadromuza kattık. EuroLeague potansiyelinde bir isim olduğunu düşünüyorum. Raymar Morgan’ı kadromuza kattık. 88 doğumlu olmasına rağmen EuroLeague’de geçen sezon kontrat bulmuş bir isim. Bu seviyelerde fark yaratabilecek bir isim. Sağlık açısından bir sıkıntısı yok. Bu seviyenin en iyi dört numaralarından biri olduğunu düşündüğümüz Caloiaro’yu transfer ettik. Banvit’te de birlikte çalışmıştık. Sadık Emir Kabaca gibi bir oyuncumuz da var. Bu sezon onun için de daha iyi olacağını düşünüyorum. Son olarak da Almanya’da yetişmiş, geçtiğimiz sezonu Karşıyaka’da geçirmiş Mahir Ağva’yı kadromuza kattık. Bu rotasyonda çok sıkıntı yaşayacağımızı çok düşünmüyorum. Tabii ki eksiklerimiz olabilir ama bunlar olacaktır. Bunlar her takımda olabilecek şeyler.”

Mevcut kadrolarının önümüzdeki sezonki hedeflerine ulaşmak için yeterli olduğunu ifade eden Turgay Zeytingöz, şu anda bir ekleme yapmayı düşünmediklerini şöyle açıkladı:

“Şu andaki kadromuz lige başlayacağımız kadrodur, ekleme yapma düşüncemiz yok. Bütçemizin tamamını kullanmadık ama ekleme düşüncemiz yok. Bir sakatlık ve sağlık problemi yaşamazsak bu kadromuzla hedeflerimize ulaşabileceğimize inancımız tam.”

“Altyapıdan Daha Çok Oyuncu Çıkarmak İstiyoruz”

Altyapı çalışmalarına da değinen başarılı genel menajer, yakında zamanda altyapıdan A takıma çıkarmak istediklerinin altını çizerken, altyapı yatırımlarının meyvesini uzun zamanda verdiğinin altını şöyle çizdi:

“Geçen sene bu yola çıktık ama kat etmemiz gereken daha çok yol var. Bir pilot takım kurduk. Farklı bir isimle pilot takım kurmamız gerekiyordu, Nef adı altında bunu başlattık. Geçen sene Nef’te oynayıp bu sezon A takım antrenmanlarımıza çıkan 3 tane oyuncumuz var, bu sayının artacağını düşünüyorum. Ağırlıklı transferlerimizi 2007, 2008, 2009 jenerasyonundan yaptık. Bu uzun süreçte çok çalışarak Galatasaray altyapısına ve milli takımlara, Galatasaray Nef organizasyonundan yakın zamanda çok fazla sayıda oyuncu yetiştireceğimize inancım tam.”

DHA