Vasillije Micic: “Zalgiris’den Geldiğimde 7. 8. Opsiyondum”

Anadolu Efes ile iki sezon üst üste Turkish Airlines EuroLeague’i kazanırken final four MVP’si olan Vasillije Micic, EuroLeague’in resmi sitesine bir röportaj verdi.

Bu sezon EuroLeague’de en skorer oyuncu ödülünün sahibi olan Sırp yıldızın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle

“Asla bireysel başarı peşinde koşmam. Anadolu Efes taraftarı tarafından hatırlanmak istiyorum. Arka arkaya MVP Final Four kupaları kazanmak gerçekten inanılmaz, özellikle de Efes gibi bir kulüp için. Hepimiz buraya takım mücadele ederken, kariyerlerimizi yeniden inşa etmeye çalışırken geldik. Her oyuncu buraya çok aç geldi ve şimdi bir aile gibi hissediyoruz”

Final Four yarı finalinde Olympiakos karşısında kaydettiği son saniye basketiyle takımını galibiyete taşıyan Micic, maçın adamı seçilirken şöyle konuştu:

“Karşılaşmanın ikinci yarısında bazı ufak tefek sakatlıklarla mücadele ettim. Bu yüzden kendimi oyunda tutmakta biraz zorlandım. Kesinlikle en iyi performansa sahip değildim ama oyunu bitirecek kadar iyi hissettim. Sloukas’a karşı bir önceki adımı attığımda, bacaklarımın yeterince güçlü olduğunu hissettim. O atıştan sonra bir fırsatım olursa atacağımı biliyordum.”

Real Madrid karşısında son hücumla ilgili olarak konuşan Vasillije Micic şunları dile getirdi:

“Genelde plan yapmam. Olympiakos’a karşı mümkün olduğunca geç şut çekmem gerektiğini biliyordum. Real Madrid’e karşı da benzerdi. Faul yapmayacaklarını bildiğim için son saniyelerde hücum etmek istedim. Belki de.faul yapmadıkları için konsantrasyonları eksikti. Dürüst olmak gerekirse bilmiyordum. Son beş yılda sonuçları hiç takip etmedim. Skorborda bakmayarak sakin kalmaya çalıştım. Potaya hücum ederken amacım şut ya da turnike atmaktı. Ama Shane’in açık olduğunu gördüm ve bence en iyi karardı. Maç bittiğinde ve Shane’in kutladığını gördüğümde, maçın berabere olduğunu düşündüğüm için kazandığımızı fark ettim.”

Jasikevicius Hakkında

Kariyerinde en önemli sıçramayı Zalgiris Kaunas ile yapan Sırp oyun kurucu konu hakkında şöyle konuştu:

“Zalgiris’e gitmekle gerçekten harika bir karar verdim. Saras herkesi geliştirmeye ve kendini kanıtlamaya çok açtı. O kesinlikle basketbolda gördüğüm en özverili insan, özellikle de koçluk açısından. O kadar çok maç izliyor ki, oyuncularına harika tavsiyelerde bulunuyor. Çoğu insanın nasıl açıklayacağını bilemediği ayrıntılara dikkat ediyor. Daha olgun ve skor bulmadan görünür olabilmem için beni ihtiyacım olan şekle soktu. Onunla birlikte alçakgönüllü olmayı ve başarıya ulaşabilecek büyük bir ekibin parçası olmayı öğrendim.”

Ataman ve Larkin Hakkında

2018 yılında Anadolu Efes ile imzalayan Micic, baş antrenör Ergin Ataman ile olan ilişkisi hakkındaysa şöyle konuştu:

“Onunla her şey çok özel. İlişkimizde çok fazla konuşmuyoruz. İlk konuşmamız beş dakikadan fazla sürmedi. Litvanya’daydım ve o teklif etti.”

2018 yazında takıma Shane Larkin’den önce katılmasının kendisi için avantaj olduğunu aktaran Micic sözlerine şöyle devam etti:

“İlk günden itibaren takıma katıldığım için şanslıydım. Bu yüzden koçun güvenini kazanmaya çalışıyordum. Ve gerçekten iyi oynadım. Ondan sonra bana güvenmeye başladı. Takıma yavaş yavaş farklı bir şeyler verdim. Sezon sonunda bana güvenebileceğini anladı. Sonra iki yıl daha sözleşmemi uzattım. Çok konuşmadan şu ana kadar birbirimize çok yakıştık.”

Shane Larkin ile EuroLeague’de son üç sezonda final four yapıp iki şampiyonluk kazanan Micic, ABD’li gard hakkında övgü dolu ifadeler kullandı.

“Avrupa’nın en iyi gard ikilileri arasında yer aldığımız için mutluyuz. Altıncı-yedinci seçenek olarak Zalgiris’ten geldim ve o NBA’den kendini tekrar kanıtlamaya çalışarak döndü. İkimiz de gerçekten mütevaziyiz. Şimdiye kadar sahip olduğum en iyi takım arkadaşı. Hem basketbol kalitesi hem de kişisel kalitesi var. Asla en iyisiymiş gibi davranmadı. Her zaman iş birliğine hazır. Sesini çıkarmak istediğinde, her şey kesin ve doğru.”

EuroLegaue.net