Zenit Genel Direktörü: “Oynamak İstiyoruz ama 6 Kişiyle Mümkün Değil!”

Pandeminin etkileri maalesef basketbol dünyasında ciddi şekilde artmaya başladı.

Covid’den en çok zarar gören takımlardan biri olan Rus ekibi Zenit, takımdaki pozitif vakalar nedeniyle Turkish Airlines Euroleague fikstürüne göre 13 Ekim Salı günü oynanması plananan Baskonia maçına çıkamayabilir.

Pazar günü Rus kulübünden yapılan açıklamada 8 oyuncu, 4 teknik ekip üyesi (aralarında koç Pascual da var) ve 1 masörden oluşan 13 kişinin testi pozitif çıktığı için antrenmanlara ara verilmiş durumda.

Bu açıklamanın ardından Rus ekibi hem Euroleague hem de VTB Ligi yönetimine başvurarak maçlarının ertelenmesini iletmişti ama iki taraftan da henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadılar.

Genel direktör Alexander Tserkovn ise Rusya kaynaklı Sport-Express’e şu açıklamaları yaptı:

“Elbette sahaya çıkıp oynamak istiyoruz fakat 6 kişiyle oynamak imkansız. Elbette sağlıklı olan genç takımımızdan oyuncuları götürüp en az 8 kişilik maç kadrosu çıkarabiliriz ama bunu yapmaya hakkımız olduğunu sanmıyorum. İlk olarak… Her gün yeni bir vakaya rastlıyoruz ve götürdüğümüz ekipteki birinin COVID-19 çıkıp çıkmayacağı da belirsiz. Bu sebeple gereken sayıyı bile bulamayabiliriz.

İkinci olarak ise… Eğer bir pozitif vaka çıkarsa İspanya kurallarına göre çıkan hastayı 2 hafta İspanya’da karantinada bırakmamız gerekecek.

Dünkü test sonuçlarını aldıktan hemen sonra EuroLeague’i takımdaki acil durum için bilgilendirdik. Çıkacak kararı bekliyoruz, kurallar herkes için aynı.”

Sport-Express

Euroleague yönetiminin sezon başında açıkladığı yeni prosedürlere göre eğer Zenit’in isteğiyle maç ertelenmezse ve Rus ekibi İspanya’ya kadrosunda minimum 8 sağlıklı oyuncu olmadan seyahet ederse 20-0 hükmen yenik sayılacak.