Gherardini, Obradovic’in Ayrılması ve Sonrasında Yaşanan Süreci Anlattı

Fenerbahçe Beko genel menajeri Maurizio Gherardini, efsane koç Zeljko Obradovic’in takımdan ayrılmasının ardından yaşanan süreç hakkında Yunan kaynaklı Sports24 sitesine bir röportaj verdi.

Fenerbahçe Beko‘da basketbol operasyonunun başında olan İtalyan basketbol adamı Obradovic’in ayrılık kararının kendisini şaşırtmadığını belirterek açıklamalarına şöyle başladı:

Obradovic’in ayrılık kararı alması beni şok etmedi. Zeljko ve ben çok yakın iki arkadaşız. Sözleşme yenilemeyeceğini duyurmadan uzun süre önce bile ne düşündüğünü biliyordum. Zeljko, dinlenmek ve ailesiyle vakit geçirmek istedi. Bunu çok uzun süredir biliyordum. Fenerbahçe’den ayrılma kararını öyle kolayca vermedi. Bunun için çok zorlandı ama onu anlıyoruz.

Sports24

Sırp koçun ayrılık kararı sonrası sürecin nasıl geliştini ise anlatmaya şu ifadelerle başladı:

Zeljko ayrıldıktan sonra ne yapacağımı düşündüm. Gerçekten bilemiyordum. Zeljko olmadan ne yapmam gerektiğini düşünecek vaktim olmadı. Zeljko ayrıldıktan 1-2 gün sonra kulüp ne düşündüğümü sordu. Devam etmek için büyük bir fırsat verdiler. Ben de çok düşünmedim. En iyi ve en doğru kararın Fenerbahçe’de devam etmek olduğuna inandım. Burada yaşadığımız yıllara karşı sorumluluk hissettim. Fenerbahçe’de eşsiz ve güzel zamanlar yaşadım. Bütçe düştü ancak ben kulübüme ve şehre borcumu ödemek istedim.

Sports24

Jasikevicius ile yapılan görüşmeler hakkında ise şu açıklamaları yaptı:

Bir noktada Jasikevicius ile sözleşme yapmanın imkansız olduğunu anladım. Telefonda günlerce konuştuk. Biraz beklemek istedi. Zorlayıcı bir karar olduğunu düşünüyordu. Bizim için durum basitti. Sarunas’ın kararını bekleyebilir, zaman kaybetmeye devam edebilirdik. Sarunas ile sözleşme şartları görüşmesi yapmadık, o yazılanlar doğru değildi. Telefonda arkadaşça konuştuk. O bana düşüncelerini söyledi. Ben de saygı duydum.

Sports24
Igor Kokoskov

Kokoskov ile yaşanan süreç hakkında ise Gherardini şu açıklamaları yaptı:

Igor Kokoskov ile görüştüğümde bu görevi direkt kabul etti. Ben de çok etkilendim. Igor’a görevi teklif ettiğimde, “Fenerbahçe’yi istiyorum. EuroLeague’i biliyorum ve bu ligde Fenerbahçe’nin büyüklüğünün farkındayım.” dedi. Aklımda en ufak bir şüphe bile kalmadı.

Sports24

Sloukas’ın ayrılığına da değindi İtalyan GM:

Sloukas’ın ayrılığının Obradovic ile ilgisi yok. Zeljko da Kostas’ın durumunun ne olduğunu biliyordu. Kostas’ın mutlu olacağı bir çözümü uygulamak istiyorduk. Durumunu her detayıyla biliyorduk. Herkes tarafından ortak alınan bir karardı. Biz de ona yardımcı olduk. Sloukas’ın ayrılığının Obradovic ile ilgisi yok. Zeljko da Kostas’ın durumunun ne olduğunu biliyordu. Kostas’ın mutlu olacağı bir çözümü uygulamak istiyorduk. Durumunu her detayıyla biliyorduk. Herkes tarafından ortak alınan bir karardı. Biz de ona yardımcı olduk. Sloukas’ın kontratı vardı ve 2 yıl daha kadromuzda tutmak isterdik. Ancak takım içindeki herkesin mutlu olmasını istiyoruz. Kostas, ilk andan beri hep dürüst oldu. Yunanistan’a dönmek için güçlü sebepleri vardı. Kararı netti. Bunu para için yapmadı.

Sports24
Kostas Sloukas