Almanya BBL Yönetimi Oyuncuları Çiple Takip Edecek

Almanya BBL Yönetimi Oyuncuları Çiple Takip Edecek

6 Haziran 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Pandeminin ardından Avrupa’da ilk geri dönüşe imza atan Almanya easyCredit BBL‘de yönetim aldığı radikal bir kararla güvenlik için oyuncuları teknolojik önlemleri de kullanarak yakından takip edecek.

Bildiğiniz üzere BBL’de 2019-20 sezonu 6 Haziran Cumartesi başlayacak ve 10 takımın mücadele edeceği final turnuvası ile tamamlanacak. BBL yönetimi bu turnuvada yer alacak oyuncuların takip çipleri aracılığıyla kontrol altında tutulması fikri üzerinde görüşmeler yapıldığını duyurdu.

ESPN’e konuşan BBL yöneticisi Stefan Holz, turnuvada yer alan oyuncuları Covid-19 virüsü ile temastan koruyabilmek için bu çipleri takarak takip altına almak istediklerini belirtti.

Diğer taraftan haberin detaylarında özel yaşamın gizliğine aykırı olduğu için oyuncuların şuan için bu çipleri takmayı kabul etmediklerini belirtti. Ayrıca oyuncular geçen hafta turnuvayı oynayacakları Munich şehrine gelene kadar bu projeden habersiz olduklarını da belirtmişler.

Holz açıklamalarının sonunda çipin gönüllü esasına göre kullanılacağını, seçenek olarak sunduklarını belirtti. Sonuçta bir pozitif vaka olursa, herkesin tehlikede olacağını ve bunun turnuvanın sonu olabileceğini de ekledi.

Lig yönetimi toplamda yaklaşık 2.750 adet Covid-19 testi yapmayı planlıyor ve koçlar, oyuncular, hakemler ve diğer ekipler izole olarak tutulacaklar.

BBL’nin final turnuvasında toplamda 36 maç oynanacak ve 26-28 Haziran arasında oynanacak çift ayaklı finallerle sona erecek. Turnuvaya ev sahipliği yapacak salon ise aynı zamanda Bayern Munich’in de evi olan Audi Dome olacak.