Ataman, Obradovic’in Yeni İmajına NBA Espirisi ile Takıldı

Ataman, Obradovic’in Yeni İmajına NBA Espirisi ile Takıldı

4 Mayıs 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, Socrates Dergi YouTube kanalına konuk oldu.

Hem Euroleague hem de ING Basketbol Süper Ligi‘nde Anadolu Efes‘in liderlik koltuğunda oturmasını sağlayan başarılı koç, oyuncuların 3 haftadır idmanlarına devam ettiklerini söylerken her gün dezenfekte edilen tesislerin 3 saatliğine açıldığını ve kendisinin de günaşırı oyuncuları denetlemek üzere orada bulunduğunu ifade etti.

Michael Jordan ve Chicago Bulls‘un son şampiyonluk sezonunu ele alan The Last Dance ile ilgili tespitleri sorulan Ergin Ataman, şu yorumu yaptı:

Sanki böyle bir belgesel hazırlanacakmış gibi yıllar öncesinden çekimler yapılmış. Ben çok iyi buldum.

Ayrıca Jordan hakkında spor tarihinde kıyaslanabileceği tek isimlerin Muhammed Ali ve Pele olduğunu ifade etti.

EuroLeague’in dönüşü açısından bazı antrenörlerin karamsar tutum sergilediğini söyleyen Ataman kendisinin de dahil olduğu grubun olaylara daha pozitif yaklaştığını belirtti.

Olası bir Sekizli Final eşleşmesinde Fenerbahçe‘ye yönelik hazırlık yapmadıklarını söyleyerek EuroLeague’in vereceği karara göre normal sezon maçlarının oynanmasıyla playoff sıralamasının da değişebileceğine değindi.

Ataman, Fenerbahçe Beko koçu meslektaşı Zeljko Obradovic‘in yeni imajına yönelik esprilerini ihmal etmedi:

Popovich’in de böyle bir imajı var. Ona çok benzemiş. Bakarsınız NBA yoluna gider. Zaten EuroLeague’de bu kadar başarılı olmuş bir antrenörün NBA’den mutlaka çağrılması, iyi bir takımdan teklif alması gerekiyordu. Belki sakalı olmadığı için böyle bir teklif gelmediğini düşünüp imaj değişikliği yapmış olabilir (gülüyor).

Ben biraz daha konservatifim. Kilo almamaya çalışıyorum sadece. Biz sezonu nasıl başladıysak öyle bitirmek istiyoruz. Obradovic belki farklı düşünmüş olabilir. Hazır böyle bir dönemdeyken başlayacak olan sezona yeni bir imaj ve hüviyetle girme planında olabilir.

Shane Larkin ve Vasilije Micic’in beraber uyumlu oynamaları konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

Micic topla vakit geçirmeyi çok seven bir oyuncu, Larkin ise bitirici. Biz bunun farkına vardığımız zaman bu kombinasyonun uyumlu olabileceğini düşündük. Larkin’le Micic’i aynı bölgeyi paylaşan oyuncu değil de birbirine destek olan iki oyuncu haline geldi. Bu bizim için bir lüks oldu, bu da rakipler için oldukça sıkıntılı bir durum oluşturdu.

Ataman, bu sezonki Efes‘in NBA’de playoff yapabileceğini belirtti:

Yapardık. Oynadığımız sert ve akıcı basketbolun yanı sıra rotasyonu 10-11 oyuncuya çıkardık. Keşke böyle bir çağrı alıp gitsek de bir sezon NBA’de oynayıp boyumuzun ölçüsünü alsak.

Deneyimli koç takımına katmak isteyip bunu başaramadığı ismin Vassilis Spanoulis olduğunu açıkladı:

Spanoulis, seninle bir gün umarım antrenör ve menajer olarak buluşuruz bir takımda.

Ergin Ataman bir kullanıcıdan gelen soru üzerine çalıştırdığı Petar Naumoski, Deron Williams, Carlos Arroyo ve Shane Larkin gibi guardlar arasından tereddütsüz bir vücut diliyle Larkin’i seçti.

EuroLeague tarihindeki ilk beş seçimini ise Shane Larkin – Vassilis Spanoulis – Will Clyburn – Nikola Mirotic – Jan Vesely şeklinde yaptı.

https://youtu.be/dVVP2sDX4bY