BSL’nin Yeni Takımı Manisa’da Koç Cabadak ile GM Mala Açıklamalarda Bulundular

Türkiye Basketbol Ligi’nde büyük bir mücadele sonucu 5 yıllık planlı yatırımın karşılığını alan ve adını şampiyon olarak ING Basketbol Süper Ligi’ne yazdıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, öncelikli hedefini ligde kalıcı olmak üzerine kurarak ancak en önemlisi de Türk Basketbolu’na hizmet amacıyla yola çıkıyor.

Ligin yeni ekibinin önde gelen isimleri, GM Nihat Mala ve koç Ceyhun Cabadak Milliyet’e konuştu.

Kulübün başarılı koçu Cabadak, gerçekçi hedeflerle yola çıkacaklarını ve milli takıma genç oyuncu hazırlayan sempatik bir takım imajı çizmek istediklerini belirtti:

Hedef konusunda ayağımızı yorganımıza göre uzatma fikrine ben de sahibim. Sonuçta Süper Lig’de 30-40-50 yıl oynayacak takımlar var. Biz Manisa olarak ilk senemizde çıkıp play-off oynayacağız dersek, gerçekçi olmaz. Aksine herkesin üzerinde olumsuz bir baskı yaratır. Ama biz kalıcı olmaya çalışacağız. Farklı bir model var kafamızda. Belki bir pozisyonu tamamen Türk oyuncu ile geçeceğiz ve milli takıma oyuncu hazırlamaya çalışacağız. Tabii bunun için bizim diğer çevrelerden de destek almamız lazım. Oyuncular anlamında kafamızda böyle bir proje var. Genç bir oyuncuyu alıp, milli takıma hazırlamak da Manisa için bir hedef olabilir. Sempatik ve genç bir takım olma yolundan gidip ligde kalıcı olmaya çalışacağız.

Milliyet

Takımın genel menajeri Mala ise, kulübün planlı ve programlı şekilde ilerlettiği yapılanma sürecine vurgu yaptı:

Ben buraya geldiğimde açıkçası her şey hazırdı. Ceyhun’la Karşıyaka’da ve Trabzon’da birlikte çalışmıştık zaten, neyin nasıl yapılması gerektiğini çok iyi bilen birisi ve güzel bir düzen kurulmuştu. Burası 4 yıl boyunca ilmek ilmek dokunarak bu başarıya hazırlanmış. Yani sadece bu sezon yapılan bir iki takviye ve yapılan çalışmaların sonucu değil bu netice. Organizasyon, salon, tesisler her şey hazırlanmıştı. Bu yıl sadece doğru bütçeyle doğru kadroyu kurup lige çıkmak kalmıştı.

Milliyet

Mala, Manisa’da alt yapının çok iyi kurulduğunu ve gelişmiş imkanlara sahip olduğunu belirtti:

Burada alt yapı çok iyi kurulduğu için Süper Lig’de kalıcı olmayı düşünüyoruz. Aksi halde panik yapardık, Süper Lig’de kalmak için çok para harcayalım, çok oyuncu alalım diye korkardık ama burada organizasyon zaten hazır. Birçok kulüpte olmayan imkanlar var. Lojistik, tesis, maddi güç ve taraftar olarak birçok kulüpte olmayan imkanlara sahibiz. Sadece Manisa olarak, kulüp olarak Süper Lig için tecrübesiziz. Bu alanda gelişip, burada bir basketbol kültürü oluşturmamız gerekiyor. İşin popülist tarafını düşünüp, hadi bu sene lige çıktık, hemen playoff oynayalım, seneye Avrupa Kupası’na gidelim dersek yanılırız. Bunun geçmişte örnekleri var. Biz kendi koyduğumuz kurallar içinde kendi planladığımız organizasyon içinde yavaş yavaş büyüyeceğiz.

Milliyet

Alçak gönüllü açıklamalarına devam eden Mala, önceliğin her zaman basketbol olduğunu dile getirdi:

Basketbolun da zaten buna ihtiyacı var. Basketbolun Manisa’nın Avrupa Kupası oynamasına, ligde ilk 4 içinde olmasına ihtiyacı yok. Basketbolun ihtiyacı olan böyle güzel organizasyonların, kendilerini spora adamış insanların uzun süre bu işin içinde kalmasına ihtiyacı var. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün, Kulüp Başkanımız Mehmet Güzgülü, Bora Çaylan gibi isimler bu işe aynı şekilde devam ederse hem Manisa hem basketbol kazanır. Anadolu’ya yayılması için bu tür yapılara ihtiyaç var. Biz geçen sene 9 Ağustos’ta başlamıştık, lig bitinceye kadar her gün salona ‘biz lige çıkacağız’ diye geldik, aksini bir gün bile düşünmedik. Bu yıl da her gün, ‘Biz burada kalıcı olacağız’ diye geleceğiz. Basketbola nasıl faydalı olacağımızı, Anadolu’ya basketbolu nasıl yayabileceğimizi, basketboldan aldıklarımızı nasıl geri verebileceğimizi düşünerek hayata devam edeceğiz.

Milliyet