Cedi Osman: “Milli Formayı Giymeyi Çok Özledim.”

Cedi Osman: “Milli Formayı Giymeyi Çok Özledim.”

12 Nisan 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

NBA’de Cleveland Cavaliers forması ile ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden Cedi Osman, FIBA’nın resmi sitesinde bir yazı kaleme aldı.

Milli formayı ne kadar çok özlediğine değinen Cedi, 2017 EuroBasket hakkında da itiraflarda bulundu.

Karantina günlerinden de bahseden Cedi, genelde Ante Zizic ve Marin Maric ile online olarak Call of Duty oynadıklarını, bilgisayarda da League of Legends oynadığını belirtti. Kalan zamanlarında ise 2013 Letonya U18 Avrupa Şampiyonası ve 2014’te Yunanistan’da düzenlenen, MVP seçişdiği U20 Avrupa Şampiyonası’ndaki görüntülerini izlediğini ekledi.

Milli formayı çok özlediğini belirten Cedi açıklamalarına şöyle devam etti:

Hiçbir şey taraftarımızın önünde Türkiye’de oynamanın önüne geçemez. Tarihte her zaman saygıyı hakeden bir takım olduk. 2017’de bu deneyimi FIBA EuroBasket’e ev sahipliği yaptığımızda tattım. Diğerlerini bilmem ama şahsen ben sonuçtan dolayı hayal kırıklığına uğradım. Evet, zor bir kura çektik. Son 16 turunda dünyadaki en yetenekli takımlardan birisi olan İspanya’yla karşılaştık. Ancak aynı zamanda İstanbul’da o kalabalığın önünde oynamak için çok heyecanlıydım. İspanya karşısında kaliteli, yetenekli bir kadromuz vardı. Bu benim düşüncem. Hayal kırıklığına uğramıştım.

Cedi ayrıca en sevdiği iç saha ortamının da Abdi İpekçi olduğunu söylerken o salonun “dolduğu zaman tamamen inanılmaz” olduğunu vurguladı.

Kaynak: FIBA

EDİTÖR YORUMU:

Cedi özverisi, çalışkanlığı, disiplini ve profesyonelliği ile uzun yıllar milli takımımızın önemli bir parçası olacak kuşkusuz. Ancak bu sezonu iyi geçirmediğini söylemek lazım. Her maç neredeyse 25-30 dakika süre aldığı bir dönemi maalesef verimli geçiremedi, özellikle hücum anlamında. Herhangi bir iddiası olmayan Cleveland’da çok daha fazla üretken olup çok daha fazla skor bulması gerekiyordu. Evet Cedi, savunması, enerjisi ve ribaundlara verdiği katkıyla skor bulmadığında da çok değerli bir oyuncu. Ancak üçlüklerini, penetre üstü orta mesafelerini, özetle hücum silahlarını geliştirmedikçe, portföyüne yeni silahlar katmadıkça milli takımımızda ondan beklediğimiz yıldız seviyesine çıkması da zor olacak. NBA’de de Cleveland gibi bir takımda bu kadar az skor bulmasına rağmen görev adamı olarak bu süreleri alabilir ama daha iddialı bir play-off takımında bu performansı ile bu süreleri bulması hayli zor olacaktır… Özetle corona ilettinin bitmesinin ardından Cedi’nin hücum tarafına konsantre olup kendisini daha hızlı geliştirmesini umuyorum…