EuroLeague Hissedarları Çarşamba Barcelona’da Toplanıyor

EuroLeague Hissedarları Çarşamba Barcelona’da Toplanıyor

23 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Turkish Airlines EuroLeague’de 2021-22 sezonu Anadolu Efes’in şampiyonluğuyla sona erdi. Ama ligin geleceği için verilmesi gereken önemli kararlar halen masada.

Bu sene Belgrad’da düzenlenen Final Four’da EuroLeague’i 11 hissedar kulübünün genel menajerlerinin büyük bölümü yer aldı. Organizasyonun CEO’su Jordi Bertomeu, düzenlediği basın toplantısında gelecek sezon için önemli açıklamalarda bulundu. Fakat Katalan yöneticinin görev süresi yazın sona erecek ve halen EuroLeague’i kimin yöneteceği belli değil.

A lisansına sahip 11 hissedar kulüp, bu sorunun yanıtını bulmak ve dünyanın NBA’den sonra en çok izlenen basketbol liginin geleceği hakkında önemli kararlar vermek için bir araya gelecek.

CEO görevi için adı geçen isimler arasında Xavier Bidault, Sırp basketbol efsanesi Dejan Bodiroga ve Fenerbahçe Beko’nun genel menajeri Mauricio Gerardini’nin isimleri geçiyor. Ancak, bir kulüp yöneticisinin kolayca CEO olamayacağı açıktır, ancak uzman olduğu belirli bir alanın direktörü olabilir.

Yine de ortada kesinleşmiş bir şey yok. Üstelik yeni yöneticinin oylamayla belirlenecek oluşu işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Yeni başkanın önünde alınması gereken birçok önemli karar olacak. Bunların başında takımlara getirilecek maaş sınırı, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştan ötürü Rus kulüplerinin önümüzdeki sezonki akıbeti gibi hassas konular var.