Euroleague Pandemiye Rağmen Takımlara Dağıtılacak Ödülleri Yükseltiyor!

Euroleague Pandemiye Rağmen Takımlara Dağıtılacak Ödülleri Yükseltiyor!

17 Ağustos 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague yönetimi geride bıraktığımız sezonun pandemi nedeniyle iptal edilmesinin ardından yeni sezon takımlara dağıtacağı ödüllerde kısıtlama yapmayacak, hatta artışa gidecek.

Sırp kaynaklı Nova.rs’nin haberine göre, organizasyon yönetimi sezon iptalinden doğan ekonomik zorluklara kulüplere yansıtmak yerine aksine pazarlama ve sportif başarıların ardından verilen ödül fonlarını yükseltecek.

Haberin detaylarından uzun vadeli lisansı bulunan, yani A lisansı bulunan 11 takıma 1 milyon 500’er bin euro fon sağlanırken, bu lisansa sahip olmayan kalan 7 takıma ise 500’er bin euroluk fon verilecek.

Ayrıca geçmişte olduğu gibi her takım aldığı galibiyet başına prim kazanırken, buna ek olarak lig sonunda sıralamadaki ilk 14 takıma da para ödülü verilecek.

Sezonu 14. sırada tamamlayacak takım 150 bin euro kazanacak, elbette bu ödeme zirveye doğru artış gösterecek. Şampiyon olacak takımın ise 1 milyon 500 bin euro ile ödüllendirileceği belirtildi. Yani bir örnek vermek gerekirse A lisansına sahip bir takım şampiyon da olursa 1.5 milyon katılım fonu artı 1.5 milyon euro şampiyonluk fonu ile sezonu toplam 3 milyon euro kasasına koyarak kapatacak ki bu rakama bir de galibiyet başına aldıkları primler de eklenecek.

25 Mayıs’ta pandemi nedeniyle 2019-20 sezonunun iptal edilmesinin ardından birçok Euroleague takımının finansal anlamda hiç güç kaybetmemiş kadrolar kurmalarının önemli bir sebebinin de bu yeni ve artan ödüllendirme sistemi olduğu belirtiliyor.