Euroleague ve Alman Hakem Arasındaki “Sakal” Sorunsalı!

Euroleague ve Alman Hakem Arasındaki “Sakal” Sorunsalı!

4 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Avrupa basketbolunda pek sık görmediğimiz bir ayrımcılık iddiası ortaya çıktı.

Alman hakem Benjamin Barth, sakalı edeniyle Turkish Airlines Euroleague yönetimi tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını dile getirdi. Barth, sakalını tıraş etmeyi reddettiği için EuroLeague tarafından kendisine maç verilmediğini iddia etti.

43 yaşındaki hakem, Frankfurter Allgemeine Zeitung’a verdiği demeçte, ligle arasındaki olayı 2021 sonbaharından itibaren belgelediğini söyledi.

5 Ekim 2021’de Barth, EuroLeague Hakem Direktörü Richard Stokes’tan bir WhatsApp mesajı aldı. Barth’ın bir Euroleague maçını yönetip yönetemeyeceği soruldu ve Barth da kabul etti.

Ancak, hakeme sakalını tıraş etmesi talimatı verildi. Bu, Barth’ın yapmak istemediği bir şeydi. İlk başta talebin ciddi olup olmadığından emin değildi, ancak Stokes daha sonra gelen telefon görüşmesinde bunu açıklığa kavuşturdu.

Barth, “Stokes bana baş antrenörlerin ve spor direktörlerinin sakalları sevmediklerini ve bundan şikayet edeceklerini açıkladı” dedi ve kendisine ültimatom verildiğini açıkladı.

Barth taviz vermedi ve diğer hakemlerin de aynı sorunu yaşayıp yaşamadığını sorup soruşturdu. Bunun daha önce de yaşandığını gördü. Bazı hakemler, EuroLeague’e finansal olarak bağımlı oldukları için maç yönetmeye devam edebilmek için tıraş olmaya karar verdi.

Euroleague Basketbol Hakemler Birliği, Barth’a yardım edemedi. Bu konuda ellerinin bağlı olduğunu ve konuyu yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Buna rağmen, Barth bunu bir ayrımcılık eylemi olarak değerlendirdi ve bu talebi kabul etmeyi canı gönülden reddetti. Bir sonraki adım olarak kendisine avukatlar tuttu.

EuroLeague başlangıçta mektubu reddetti ve Barth’ın maçlara aday gösterilmediğini çünkü yarışmanın ikinci aşamasının daha fazla deneyim gerektirdiğini belirtti. Fakat Barth davayı kamuoyuna açıklamakla tehdit ettiğinde, EuroLeague özür diledi.

EuroLeague, Barth’a yazdığı mektupla yazılı olarak özür diledi. Tıraş olma talebinin “yanlış ve kabul edilemez” olduğunu belirtti. Ayrıca, gelecekte EuroLeague’in, Barth’ın veya başka bir hakemin tıraş olmasını talep etmeyeceğini de söyledi.

Mektupta ayrıca, Stokes’un Barth’tan kişisel olarak özür dilemesi de isteniyordu fakat Barth’ın böyle bir şey yapmaya niyeti yoktu. Barth, EuroLeague’e dönmeye sıcak bakmıyor ve pişmanlık duymadan organizasyondan ayrılıp yoluna devam edecek. Yalnızca kendisinin ve diğer hakemlerin gördüğü muamelenin kamuya açıklandığından emin olmak istedi.

EuroLeague’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Sakallar ve diğer görünür vücut unsurları etrafındaki gayri resmi gereksinimler, uzun yıllardır farklı sporlarda yaygın bir uygulama olmuştur. Bununla birlikte, bu gereksinimler açıkça modası geçmiş ve Euroleague’in temsil ettiği değerlere cevap vermemektedir. Barth’ın sakal bırakmaması yönünde yapılan bir öneri hataydı ve 2022 yılının Nisan ayında EuroLeague tarafından yapılan özürler onun tarafından kabul edildi. Ayrıca, Bay Barth’a EuroLeague’in gelecekte herhangi bir haksız önlem uygulamayacağı bildirildi. Fiziksel görünümden dolayı yapılan ayrımcılık kabul edilemez ve herhangi bir bireyin en üst düzeyde hakemlik de dahil olmak üzere herhangi bir alanda çalışmasını kısıtlayamaz.”

Kaynak: Eurohoops