Euroleague’de Karantina Süresi Revize Ediliyor

Euroleague’de Karantina Süresi Revize Ediliyor

4 Ocak 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines EuroLeague takımları aralarında anlaşarak COVID-19 testleri pozitif çıkan asemptomatik oyuncuların karantinada geçirdiği gün sayısını azaltmaya yönelik bir karara vardı.

COVID-19 vakalarının dünya genelinde artışıyla beraber geçtiğimiz haftalarda EuroLeague’de birçok maç ertelenmek zorunda kaldı. Bu durumda organizasyon, karantina süresini değiştirme yönünde bir karar almaya doğru gidiyor.

Takımlar pozitif çıkan oyuncuların karantina süresini 14 günden 7-10 güne indirme konusunda anlaşsa da son karar 4 Ocak Salı günü toplanacak EuroLeague kurulunda verilecek. Başka önemli bir değişimin olmayacağı, lige ara vermenin ise masada olmadığı söylenenler arasında.

Yakın zamanda NBA’de aynı sorunu çözmek için karantina süresini azaltma yöntemine gitmişti.

Ne kadar ligi ertelemek söz konusu olmasa da sıkışan fikstür tartışmasız EuroLeague’e sıkıntı yaratacak. Şimdiden 6 maçın ertelendiğini düşünürsek, organizasyonu zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Şu anki ertelenen maç protokolü, takımlardan birinin kadrosunda 8 oyuncudan az oyuncu bulunması durumunda maçı ertelemek şeklinde. Ancak 3’ten fazla erteleme yapmak söz konusu değil, böyle bir durumda sıkıntı oluşturan takım maçta hükmen mağlup sayılıyor.

14 Nisan’da normal sezon bitiyor, ertelenen maçların o tarihten sonra oynanması da mümkün değil. Fakat eğer ihtiyaç doğarsa tarafsız bir bölgede maçların oynanabileceği de ihtimaller arasında.

Kaynak: Eurohoops