Fenerbahçe’nin Eski Koçlarından Pianigiani’nin Yeni Rotası Çin Oldu!

Fenerbahçe’nin Eski Koçlarından Pianigiani’nin Yeni Rotası Çin Oldu!

13 Eylül 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

İtalya’nın önemli koçlarından ve aynı zamanda Fenerbahçe‘nin de eski koçlarından olan Simone Pianigiani kariyerine Çin’de devam edecek.

Çin Ligi ekiplerinden Beijing Ducks, Yunan koç Yannis Christopoulos’un yerine Pianigiani ile anlaştığını duyurdu.

2 sezon boyunca Milano’yu çalıştırdıktan sonra geride bıraktığımız sezon takım çalıştırmadan geçirmişti. Bu aynı zamanda İtalyan koçun Çin’deki ilk deneyimi olacak. Ducks’ın kadrosunda bir diğer eski Fenerbahçeli, Ekpe Udoh da forma giyiyor.

51 yaşındaki İtalyan koç kariyerine 1995’de Montepaschi Siena’da asistan koç olarak başlamış, bir dönem koç Ataman’ın da yardımcılığını yapmıştı. 2012 yılına kadar Siena çatısı altında kalan Pianigiani, son 6 yılını başantrenörlük koltuğunda geçirmişti.

Kariyerinde 1 yıl Fenerbahçe ve 1 yıl da Hapoel Jerusalem deneyimleri yaşamış olan tecrübeli koç, 2009-15 yılları arasında İtalyan milli takımının da başantrenörlüğünü yaptı. 2012-13 sezonundaki Fenerbahçe dönemi ise kulübün yaptığı önemli yatırımlara rağmen başarısız bir şekilde sonuçlanmıştı.

Pianigiani’nin kariyerinde 6 kez İtalya ve 1 kez de İsrail şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca 6 İtalya Süper Kupası, 4 İtalya Kupası, 1 Türkiye Kupası ve 1 İsrail Kupası da diğer başarıları.