Orhun Ene, Avrupa Kupalarının Ocak Ayına Kadar Ertelenmesi Gerektiğini Söyledi

Orhun Ene, Avrupa Kupalarının Ocak Ayına Kadar Ertelenmesi Gerektiğini Söyledi

12 Eylül 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında Covid testleri sonucu oyuncuları pozitif çıkan ve bu nedenle de hem tüm anterenmalara hem de tüm maçlara eksik oyuncularla çıkmak zorunda kalan Tofaş‘ın başantrenörü Orhun Ene haklı olarak bu durumda çok rahatsız.

TOFAŞ ‘ın başarılı antrenörü Basketfaul’ün dijital röportajında pandemi dönemindeki basketbol hakkındaki soruları yanıtladı.

İşte Ene’den pasajlar…

  • Artık kimse eski düzeni beklemesin ve yeni duruma uyum sağlamaya çalışsın. İnsanların işlerine devam edebilmesi için çok ama çok dikkatli olması gerekiyor.
  • Biz kulüp olarak ne kadar kontrol etmeye çalışsak da oyuncuları 24 saat kontrolde tutmamız mümkün değil. Liglerin oynanması, NBA’deki fanus gibi bir yöntemle sağlanamayacağına göre takımlardaki herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi şart.
  • Genel olarak 18-25 yaş aralığındakiler kendilerinde risk görmedikleri için yeterli önlem almıyorlar. Sporcuların büyük bölümü de bu yaş aralığında. Biz de kulübün olağanüstü gayretine rağmen, birçok takım gibi sorun yaşıyoruz.
  • Kaygı duyan insanlar da var. Oynamaktan çekinenlere de saygı duymak lazım.
  • Avrupa Kupası’nda işler daha da zorlaşacak. Devletler yurttaşlarını korumak için yoğun pandemi yaşanan yerlerle karşılıklı ulaşım istemiyor. Bu sorunu Euroleague, FIBA, kulüpler çözemez.
  • Bana göre Avrupa Kupaları Ocak ayına kadar ertelenmeli ve liglerde yaratılacak aralıkta NBA’deki gibi izole bir yerde turnuva şeklinde oynanmalı. Virus bu kadar yaygınken kupaların oynanabileceğine ihtimal vermiyorum.
  • Gloria Cup sırasında maçlarda maske taktım ancak iletişim sağlamak çok zor olduğu için zaman zaman çıkardı. Antalya’da salona alınan herkesten negatif test sonucu istendiği için kendimizi maç sırasında nispeten rahat hissettik.
  • Artık bu işin şakaya gelir tarafı yok. Takımlar çeşitli branşlarda oyuncularıyla profesyonel sözleşmeler yapıyor. Bu sözleşmeler oyuncuların dikkat etmesi gereken sağlık önlemlerini de içeriyor. Sağlık kurallarına uymayanlar hakkında sözleşme hükümlerinin uygulamaya konması, pandemiyi ciddiye almayan sporcular için gerekli olabilir.