Goudelock: “Obradovic, Basketbol Tarihinin En İyi Koçlarından Biri.”

2014-15 sezonunda Fenerbahçe forması ile taraftarların gönlünde taht kuran NBA patentli skorer Andrew Goudelock, Eurohoops’a bir röportaj verdi.

31 yaşındaki tecrübeli oyuncu, Euroleague’de sezonun iptal edilmesini desteklerken, Kobe Bryant ile anılarından ve Fenerbahçe döneminde yaşadıklarına dair bir çok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Öncelikli olarak şu an The Last Dance gündemde bunla alakalı görüşlerini almak istiyorum. Diziyi izledin mi ve izlediysen neler söylersin?

The Last Dance’i kesinlikle izledim. Bence bu bir oyuncu hakkında yapılan en iyi belgesel. Halihazırda Micheal Jordan’ın bir canavar olduğunu bilmemize rağmen onun Chicago’da içinde bulunduğu durumlara bakmak taraftarlar için keyifli bir olaydı. Bence herkes içinde bulundukları hengameyi bilmiyordu, yine de Jordan’ın öldürme içgüdüsü hayretle izlenecek bir şeydi ve gelmiş geçmiş en iyi oyuncu unvanına hala sahip.

Bu sene basketbolun simge isimlerinden Kobe Bryant hayatını kaybetti. Sen de 2011’de Lakers‘te forma giymiştin. Kobe hakkında neler söylersin, unutamadığın bir anın var mı?

Öncelikle Kobe ve Gigi’nin huzur içinde uyumalarını diliyorum. Kobe Bryant benim için bir akıl hocasıydı ve bugüne kadar oyun tarzımda büyük bir etkiye sahipti. Her zaman en sevdiğim oyunculardan biri ve oynadığım en yetenekli oyuncu olacak. Kobe’yle çok fazla anım var ama en sevdiğim anı, sağ eli sakattı ve sadece sol elini kullanarak bizi antrenmanda yenmişti. Jump shot, fadeaway vb her şeyi sol elle yaparak bizi yendi.

Fenerbahçe’de forma giydiğin dönem taraftarların sevdiği isimlerdendin. Fenerbahçe için neler söylersin takip ediyor musun?

Fenerbahçe’de çok iyi zamanlar geçirdim. Orada yaptığım işlerin taraftarlar tarafından beğenilmesinine sevindim. Fenerbahçe taraftarı kariyerim boyunca oynadığım en iyi taraftarlardan. Fenerbahçe’yi hala takip ediyorum.

Kariyerinde Trinchieri, Pianigiani, Obradovic gibi isimlerle çalıştın. Bu isimler hakkında neler söylersin?

Obradovic basketbol tarihinin en iyi antrenörlerinden biri ve benim için en iyisi. Onun için oynarken oyun bilgisinin beynime aşıladı ve öğrettiklerini hala bir rehber gibi kullanıyorum.

Larkin bu sezon senin EuroLeague’deki rekorunu kırdı. Shane Larkin’in ve Efes‘in performansıyla ilgili fikirlerin neler?

Shane Larkin’in üç sayılık atış rekorumu iki kez kırması inanılmaz bir başarı ve bir sezonda iki kez olması inanılmaz. Onu ve Anadolu Efes‘i izlemekten gerçekten keyif alıyorum.

Daha önce Galatasaray‘dan teklif aldığını ama Fenerbahçeli taraftarların tehditi sonrasında bunu kabul etmediğini söylemiştin. Bugün geriye dönüp baktığında bu kararından dolayı pişman mısın veya bugün böyle bir şey yaşasan tutumun nasıl olurdu?

Galatasaray‘a gitmeme kararımdan dolayı pişman değilim. Kendim ve ailem için en iyisinin bu olduğunu düşündüm ve doğru bir karar verdim. Bugün olsa yine aynı şeyi yapardım. Organizasyona saygı duymaktan başka yapabilecek bir şeyim yok.

Türkiye’ye dair en çok neyi özlüyorsun?

Türkiye’de en çok özlediğim şey Türk mutfağı. Ben ve ailem Türk mutfağına aşık olmuştuk.

EuroLeague’de sezon iptal edildi. Bu doğru bir karar mıydı sence?

EuroLeague’de sezonun iptal edilmesi ve gelecek yıl yeniden başlayacak olması doğru bir karar oldu.

Kariyerinde bundan sonraki hedeflerin neler?

Kariyerimdeki bir sonraki hedef, güvende olacağım bir takımda yer almak ama genel olarak bakarsak, asıl hedefim basketbol oynamaya devam etmek ve her geçen gün bir basketbol oyuncusu olarak daha iyi hale gelmek.