Greg Popovich: “Bir Beyaz Olarak Utanıyorum.”

Greg Popovich: “Bir Beyaz Olarak Utanıyorum.”

7 Haziran 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

NBA takımlarından San Antonio Spurs‘ün tecrübeli koçu Greg Popovich, geçtiğimiz günlerde Minneapolis’de siyahi George Floyd‘un polis tarafından gözaltına alınırken vahşice öldürülmesine tepkisini göstermekten çekinmedi.

Kulübün twitter hesabından bir video paylaşan deneyimli koç şu ifadeleri kullandı:

Bu yaşanan trajediden öğrenmemiz gereken çok şey var. Olaylara neden olan polis memurunun videodaki yüzüne bakın. Her gün işine giden ve bunu kayıtsızlıkla yapan beyaz insan, diziyle birinin boğazını sıkarak ona ders verebileceğini düşünüyor. Ve bunu görevi için yaptığını sanarak kendince haklı olduğuna da inanıyor. Bir beyaz olarak bunların yaşandığını görmekten utanıyorum. Bunlar, siyahileri linç etmekten başka bir şey değil.

San Antonio Spurs Twitter Hesabı

Yaşanan bu haksızlığa ve adaletsizliğe karşı tüm insanlar gibi beyaz vatandaşların da mutlaka seslerini yükseltmesi gerektiğini vurgulayan Popovic ifadelerini şöyle sonlandırdı:

Hepimiz gerçekleri ortaya çıkarmak için sesimizi yükseltmeliyiz. Sonuçları ne olursa olsun, bunu yapmalıyız. Siyahiler bu ülkede 400 yıldır aynı acıyı omuzlarında taşıyor. Israr, sabır ve siyahi insanların çabalarıyla bu ülke gelişti. Bundan sonra ne olacak? İki siyahi insanın daha boğazının sıkılmasını mı bekleyeceğiz? Hiç sanmıyorum, buna izin verilmemeli. Ülkemiz büyük sorunlar yaşıyor. Bu sorunların temelinde ise ırkçılık var.

San Antonio Spurs Twitter Hesabı