Jordan, Jackson’ın Üçgen Hücumunu Hemen Kabullenememiş!

Jordan, Jackson’ın Üçgen Hücumunu Hemen Kabullenememiş!

28 Nisan 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Majesteleri Michael Jordan‘ın efsane koç Phil Jackson ile arasında ne kadar sıkı bir bağ olduğunu biliyoruz ki adına yapılan The Last Dance belgeslerinde de defalarca kez onun dışında bir koç için oynamayacağını dile getirdiğini gördük.

Ama yine aynı belgeselin 4. bölümünde gördük ki aslında Jordan, ilk zamanlarda Jackson ve sistemi hakkında pek de olumlu düşünceler beslemiyordu. Doug Collins’in görevden ayrılıp Jackson’ın göreve geldiği ilk dönemde de bu duygularını, düşüncelerini dile getirmişti.

1989 yılında Chicago Bulls‘un başında takımını finale taşıyan koç Collins, yazın görevden alınmış ve yerine yardımcı antrenör Phil Jackson benchin başına geçmişti. Scottie Pippen bu koç değişikliğinde yaşanan sistem ve felsefe değişikliği hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

Doug’un yaklaşımı daha çok Jordan’ın üzerine dayalı bir oyunaydı. Phill ise takım oyununu işlerin merkezine koyuyordu.

Jordan ise Jackson’ın oyun anlayışı ile ilgili şu demeçleri vermişti o dönemde:

Herkes topa dokunuyordu. Ancak ben Bill Cartwright’ın hücum süresinin bitmesine beş saniye kala topa dokunmasını istemiyordum. Bu herkesin eşit haklara sahip olduğu bir hücum sistemi değil saçmalık.

Tabi Majesteleri’nin efsane koç Jackson’ın oyun felsefesine karşı bakış açısı zamanla değişti ve Bulls bu iki efsanenin liderliğinde 7 konferans finali oynarken 6 kez de şampiyonluğa ulaştı. Üçgen hücum ve pas trafiğine, takım oyununa dayalı basketbol Bulls’un 1990-91 sezonunda ezeli rakipleri, “Bad Boys” lakaplı Detroit Pistons’ı elemesine de yardımcı olmuştu.

Jackson’ın ne kadar başarılı bir mentör ve koç olduğunu aslında bu durumda bir kez daha anlamış oluyoruz. Ligin en iyi ve en skorer oyuncusunu sistemin bir parçası olarak verimli kullanmak, onun egosunu geri plana atıp, onu herşeyi kendi başına yapmak yerine takımla birlikte yapmaya ikna etmek oldukça zorlu bir görevdi. Ama efsane koç bunları başararak ne kadar önemli bir basketbol adamı olduğunu bizlere göstermişti.

Kaynak: Eurohoops