Jordan: “Onunla Karşılaştırılmaktan Rahatsız Oldum.”

Jordan: “Onunla Karşılaştırılmaktan Rahatsız Oldum.”

5 Mayıs 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Bu zor günlerde basketbol özlemimizi biraz olsun gideren The Last Dance belgeselinde bir kez daha Michael Jordan‘ın ne kadar rekabetçi ve yarışmacı bir yıldız olduğuna tanıklık ediyoruz.

Belgeselin son olarak yayınlanan 5. ve 6. bölümlerinde 1992 NBA finalleri konu alınıyordu. Jordan, o dönemde bir diğer yıldız Clyde Drexler ile karşılaştırılmıştı ve bunun kendisi için ne kadar rahatsız edici olduğunu dile getirdi.

Kariyerinin önemli bir bölümünü Portland Trail Blazers‘ın başarısı için mücadele ederek geçiren Drexler, 32 yaşında takasla Houston Rockets’ın yolunu tutmuştu. Bu kadar çok isminin geçmesinin nedeni ise kariyerlerinin Jordan ile çakışmasıydı. Jordan’ın Chicago Bulls forması ile geçirdiği muazzam yıllarında o da ligin en iyi oyuncularından biriydi ama Majesteleri onu bir “tehdit” olarak kabul etse de “Clyde ile karşılaştırılmaktan rahatsız oldum.” ifadeleri ile duygularını özetlemişti adeta.

Blazers, 1983 draftında 14.sıradan seçmişti Drexler’ı ve sonrasında 1984 draftında onunla aynı pozisyonda oynadığı için 2. sıradan Jordan’ı seçmeyi terchi etmemişti ki bu karar halen tüm basketbolseverlerin tartışmayı en çok sevdiği konulardan biri olarak gündemde.

Drexler, kariyeri boyunca 10 kez All-Star seçilirken, 5 kez da All-NBA takımlarında kendisine yer buldu. 1995 yılında, 32 yaşında Rockets’a takaslandı ve o sezon kariyerinin tek şampiyonluğunu da kazandı.

Jordan ile aynı dönemde oynadığı için tarihin en iyi oyuncularından biri olarak şampiyonluklardan mahrum olmuş tek isim Drexler değil elbette. Onun gibi Charles Barkley ve Karl Malone gibi çok önemli isimler de eğer kariyerleri Jordan ile çakışmasaydı bir çok şampiyonluk yüzüğü ile emekli olabilirlerdi.