Karşıyaka’dan Anadolu Efes Maçının Ertelenmesine Sert Bir Eleştiri Geldi!

Karşıyaka’dan Anadolu Efes Maçının Ertelenmesine Sert Bir Eleştiri Geldi!

15 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Pınar Karşıyaka, yayınladığı açıklamayla Türkiye Basketbol Federasyonu‘na tepkisini sert bir şekilde dile getirdi.

Bildiğiniz gibi ING Basketbol Süper Ligi play-off serisinde Anadolu Efes ile Pınar Karşıyaka arasında oynanması gereken serinin 3. maçı, Anadolu Efes‘in Euroleague Final Four organizasyonunda yer alacak olmasından dolayı 21 Mayıs’tan sonraki bir tarihe ertelenmişti.

Bu karar üzerine İzmir temsilcicisi bir açıklama yayınladı:

ING Basketbol Süper Ligi çeyrek final play-off ikinci maçını Anadolu Efes gibi çok daha başka hedefler için kurulmuş dev bir kadroya karşı, İzmir’de taraftarımızın da muhteşem desteği ile sahada savaşarak ve hak ederek kazandık.

Diğer yandan, normal sezon devam ederken, üstelik EuroLeague Dörtlü Finali ile EuroCup finali de göz önünde bulundurularak önceden açıklanmış olan programa rağmen, maalesef ki maçın ardından gece yarısı, play-off çeyrek final serisinin üçüncü maçının ertelendiği haberini aldık. Adı üzerinde SERİ olarak oynanan play-off, bu karar ile seri olmaktan çıkmış oldu.

Günler öncesinden olası üçüncü maçın nerede oynanacağı belliyken, tüm olası senaryolar alenen ortadayken, ikinci maçın ardından alınan bu karar ve halen açıklanamayan yeni maç tarihi bize, tüm kurgunun bu serinin 2 – 0 biteceği öngörüsü ya da daha kötüsü biteceği planlaması üzerine kurulu olduğunu düşündürmektedir.

Kaldı ki bu düşünce bizi her iki maçta da sahada gördüğümüz hakem yönetiminin, hata olarak addettiğimiz birçok kararın altında başka bir sebep olduğunu düşünmeye sevk etmektedir.

Üzüntüyle ve şaşkınlıkla karşıladığımız bir diğer nokta, tarafımızla önceden paylaşılmamış olan bir ihtimalin gerek yayıncı kuruluş yorumcuları gerekse de rakip takım mensupları tarafından dile getiriliyor olmuş olmasıdır.

Tüm basketbol kamuoyu ile beraber, tarafımızla da yeni programın paylaşılmasını beklemekte olmakla birlikte, konuya ilişkin detayları rakibimizin sosyal medya hesaplarını takip ederek almamızın gerekli olup olmadığı hakkında da merak içerisindeyiz.

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde final oynama başarısı göstermiş olduğumuz 2020-21 sezonunda, Sekizli Final öncesi ve sonrası, erteleme talebi ile müsabaka sıklığı gibi konularda yaşadıklarımızı hatırlatırken, rakibimiz Anadolu Efes’e, kendilerine tanınmış olan imkanlar ve beraberinde getireceği faydalar ile EuroLeague Dörtlü Finali’nde başarılar dileriz.

Gerek mücadelemizde gerekse haklı tepkilerimizde her platformda, camiamızla, taraftarımızla bir olup, geri durmayacağımızı tüm basketbol kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Karşıyaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu

EDİTÖR YORUMU: Açıkçası diğer liglerde diğer Final Four takımları maçlarını haftasonu oynadılar ama bu takımların liglerinde play-off maçlarının başlamadığını da belirtmek gerekli. Burada TBF’nin yapması gereken diğer liglerin yaptığı gibi play-off takvimini ya da en azından ilgili Euroleague takımlarının serilerini hiç başlatmamak olmalıydı. Eğer seriyi başlatıyorsanız bu şekilde ara vermek elbette mantıklı ve doğru değil. Sonuçta Final Four Belgrad’da ve 19 Mayıs’ta başlayacak, elbette bu maç Sinan Erdem’de 15 Mayıs’ta oynanabilir, sonrasında da Efes rahat rahat Sırbistan’a uçabilirdi…