Kokoskov: “Ben Koçluk Yaptığım Takımlarda İğneyi İlk Önce Kendime Batırırım.”

Fenerbahçe Beko‘nun yeni koçu Igor Kokoskov, kulübün düzenlediği Turkish Airlines Euroleague medya gününde beIN Sports’a detaylı bir röportaj verdi.

Sırp koç NBA’deki koçluk kariyeri, Slovenya milli takımındaki başarısı ve Fenerbahçe Beko‘daki hedeflerine dair bir çok konuda detaylı açıklamalarda bulundu:

Fenerbahçe’deki yardımcı antrenörlük ihtimali

O süreç harika bir hatıraydı. Kariyerimde güzel bir andı. Bundan yedi sene önce Zeljko, Fenerbahçe’nin başına geçtiğinde, benim çok yakın bir dostum ve basketbol mentörüm olarak çok konuştuğum bir isimdi.

Fenerbahçe’nin başına geçtiğinde çok heyecanlanmıştı ve teknik ekibe dahil olmamı istedi. Ne yazık ki hayatta zamanlama çok önemli. O dönemde NBA’i bırakmak için doğru bir zaman değildi.

Yakındık, konuşuyorduk ama maalesef olmadı. Zeljko için değil, kendim için üzüldüm. Zeljko’ya ‘Sen her türlü başarılı olacaksın. Kimseye ihtiyacın yok’ dedim. Larry Brown’ın asistanıyken ‘Coach Brown kimseyi işe almaz, o insanlara yardım eder’ demişti.

Zeljko da öyledir. Hiçbirimize ihtiyacı yoktu. Sadece bana iş verebilecek kadar cömert bir insandı.

İğneyi ilk önce kendime batırırım

Maçları kaybettiğiniz zaman kendinizi zavallı hissederseniz, bir şeyleri gözden kaçırdığınızı düşünürsünüz ve neyi yanlış yaptığınızı düşünmeye başlarsınız. Ben koçluk yaptığım takımlarda iğneyi ilk önce kendime batırırım. Fenerbahçe’de de aynısı olacak.

Mehmet Okur

Mehmet Okur’la her zaman konuşuyoruz. Çok büyük bir Fenerbahçe taraftarı. İlerleyen dönemde herhangi bir şekilde bu organizasyona katılmak istiyor. Koçluk yapma konusunda çok istekli.

Onunla kesinlikle iletişim halinde kalmaya devam edeceğiz ve haftalık olarak konuşacağız. Fenerbahçe organizasyonunun kapısı ona ardına kadar açık olacak.

Maurizio Gherardini

Maurizio, Avrupa basketbolunun Godfather’ı gibi. Umarım Fenerbahçe taraftarları Maurizio Gherardini’nin dünyada nasıl bir güce ve saygıya sahip olduğuna anlayabilir.

Sadece Avrupa basketbolundan bahsetmiyorum, dünya çapında ve NBA’de saygı duyulan birisi. O çok sessiz birisi ama onunla çok iyi bir iletişimimiz var. Maurizio’yu yıllardır tanıyorum.

Birbirimizi yıllardır tanıyorduk ve Maurizio’dan menajerim aracılığıyla bir telefon aldım. Aramızda geçen konuşma çok net ve çabuktu. Aynı noktaya gelmemiz de çok fazla zaman almadı.

Fenerbahçe’nin teklifi

Fenerbahçe’den teklif aldığım esnada Kings ile kontratım vardı. NBA’de bir işim vardı, ayrılmak zorunda değildim. Eğer Fenerbahçe gibi dev bir kulübün teklifini kabul etmeseydim, bu fırsatı geri çevirseydim NBA’de iç rahatlığıyla çalışmaya devam edemezdim.

EuroBasket’te Slovenya’yla yaşadığı şampiyonluk

O günler hakkında konuşurken hala tüylerim diken diken oluyor. Kimse bize şans vermiyordu. Çok iyi bir takıma sahiptik. Goran Dragic takımın kaptanıydı ve yetenekli oyunculara sahiptik.

Ancak turnuvayı kazanmak ve Avrupa Şampiyonu olmak için favorilerin arasında yer almıyorduk bile. Dürüst olmak gerekirse Rasho Nesterovic şampiyonluk için şansımız olduğunu söylüyordu ama koç olarak ben daha şüpheci yaklaşıyordum.

Kafamda sadece oynayacağımız bir sonraki maç vardı. Şu anda bunun şakasını yapıyoruz ama o dönemde çok şansımız var gibi gözükmüyordu. Ancak sessiz sedasız diğer büyük takımları şaşırtma şansına sahip olduk.

Her yıl neredeyse 100’er maç oynuyoruz

Bundan 10 yıl önce koçluk yaptığımız dönemde oynadığımız maç sayısı çok daha azdı. Ancak şu anda durum çok daha farklı. NBA normal sezonundan çok farkı yok. Her yıl neredeyse yüzer maç oynuyoruz.

Takımın gelişim yolculuğu

En iyi basketbolumuzu eylül-ekim aylarında oynayacağımızı düşünmüyorum. Bu biraz zaman alacaktır. Basketbol ve Fenerbahçe taraftarının takımın nasıl gelişim göstereceğini görmesi gerekecek.

Her maçı kazanmak için oynayacağız ve mücadele edeceğiz. Ancak en iyi oyunumuzu Ekim ayında oynamamızı beklemiyorum. Anadolu Efes ve Karşıyaka gibi takımlar bir süredir beraber oynuyorlar. Onların sezon öncesi hazırlık maçlarında oynadığı oyunla bizimki farklı.

Takım olarak azimli bir ekip olmamız gerekiyor. Bu da bizim sezon boyunca nasıl bir gelişim göstereceğimizi ve geleceğimiz noktayı belirleyecektir. Her gün çalışmamız ve gelişmemiz gerekiyor, umarım bu arada maç da kazanırız.

Bu şekilde takım olarak gelişeceğiz. Her maçı kazanmak için oynayacağız ancak sezon ilerledikçe daha iyi oynayacağımızı düşünüyorum.

Taraftarlara mesaj

Onlara iletmek istediğim ana mesaj şu: Her zaman oyuncularımı takıma liderlik etmeleri için teşvik edeceğim. Koç olarak en büyük inancım hazırlık sürecini sonuna kadar kontrol edebilmek. Bu yüzden her gün çalışacağız.

Bu takım için yaşayacağız. Ben ve koç ekibim çok önemli bir iş yapıyoruz. Her antrenman ve maçta elimizden geleni yaparak beklentileri karşılamak için kendimizi adayacağız.

Fenerbahçe taraftarının bu takımı ne kadar sevdiğini ve ne kadar talepkâr olduğunun farkındayım. Bunu her branşta yapıyorlar. Takım ve koç olarak da bunun karşılığını vermemiz gerekiyor

Doğam gereği ben elinden geleni yapmaya çalışan birisiyim. Bu yüzden taraftarın beklentilerini yerine getirerek onları mutlu etmek için elimden geleni yapacağım.