Lauvergne: “Partizan’da Oynarken Üç Dileğim Vardı…”

Fenerbahçe Beko‘da beklentileri karşılayamayan Fransız uzun kendisinin tekrar NBA sahnesinde yer alabileceğini düşünüyor.

Yarıda kalan sezonda hem Turkish Airlines Euroleague hem de ING Basketbol Süper Ligi’nde Fenerbahçe Beko forması ile boy gösteren Joffrey Lauvergne bu yaz serbest kalacak ve NBA geri dönüşü ona göre halen potansiyel senaryolardan biri.

Sırp internet sitesi Espresso’ya konuşan Lauvergne şu açıklamalarda bulundu:

Göreceğiz. Tüm seçenekler masada. NBA’e dönmek imkansız değil. Günün sonunda, virüs sebebiyle hiçbir şey kesin değil. Neler olacağını göreceğiz ancak en önemli olanı oynamaya ve sağlıklı kalmaya devam etmek. Umarım sezon devam edecektir ancak etmezse, gelecek sezon için sabırsızlanıyorum.

Espresso

NBA’deki 4 yıllık kariyerinin ardından 2018 yılında sarı lacivertliler ile 2 yıllık kontrat yapan Lauvergne, sakatlıkların da etkisiyle beklentilerin altında bir performans sergilemişti. O dönem neden temsilcimiz ile anlaşmayı seçtiğini ise şöyle ifade etti:

4 yıllık NBA macerasının ardından 2018’de Fenerbahçe‘yle 2 yıllık bir anlaşma imzalayan Joffrey Lauvergne, sakatlıklar sebebiyle performansında önemli bir düşüş yaşamıştı. Sarı-Lacivertliler’e imza atma sebebini şöyle açıkladı:

Partizan’da oynarken üç dileğim vardı: Birincisi milli takımda oynamaktı, başardım. 2 bronz ve bir altın madalyam var, çok gurur duyduğum Olimpiyatlar’da oynadım. Diğeri NBA’de oynamaktı ve bunu da başardım. Öteki dileğim ise NBA’de bir yıl daha kontratım olmasına rağmen Fenerbahçe’ye geliş sebebimdi. O da EuroLeague’i kazanmak, Fener‘e gelmemin sebebi bu. Bu dileği yerine getirmenin mümkün olduğuna inandım. Şu anda en iyi pozisyonda olmayabiliriz ama bu hayalim hala duruyor. Umarım yaşanacak.

Espresso

Lauvergne, dış şut tehditi, topu yere vurabilmesi, güçlü fiziği ve atletizmi artı alçak posttan da skor üretebilmesi ile aslında komple bir hücum silahı. Ancak pas yeteneğinin sınırlı olması ve ikili oyun savunmasında kısaların karşısında ağır kalması gibi negatif yönleri Fenerbahçe’nin oyun planında çok daha fazla ön plana çıktı. Bir de bunların üstüne yaşadığı sakatlıklar eklenince tam bir hüsran oldu sarı lacivertliler için. Bu performansı ile NBA’de yeniden kontrat bulması bence kendi düşündüğü gibi hiç kolay değil. Onun için en iyi senaryo daha düşük bir kontrata razı olarak ülkesine dönüp Asvel ile anlaşmak, kendisini tekrar göstermek olacaktır.