Olimpiyat Eleme Maçlarının Takvimi Belli Oldu

Olimpiyat Eleme Maçlarının Takvimi Belli Oldu

15 Mayıs 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

FIBA ile IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) arasında yapılan görüşmelerin ardından, 2021 yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatları için oynanacak FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri’nin tarihi 29 Haziran – 4 Temmuz olarak belirlendi.

İki taraf arasında yapılan görüşmede oyuncuların iş yüklerinin, milli takım hazırlıklarının ve ulusal maç takvimlerinin baz alındığı belirtildi. Normalde IOC’nin tüm spor dallar elemeleri için belirlediği son tarih 29 Haziran’dı ama FIBA’nın verdiği bilgiler doğrultusunda bu takvimi onayladı.

FIBA Başkanı Hamane Niang ve Genel Sekreter Andreas Zagklis, IOC yönetimine takvimde gösterdikleri esneklik için teşekkürlerini ilettiler.

Dört ayrı ülkede gerçekleşecek FIBA Olimpiyat Elemeleri; Kanada, Hırvatistan, Litvanya ve Sırbistan’da oynanacak. FIBA İcra Komitesi tarafından, bu ülkere ev sahipliği hakkı 2019’da verilmişti.

Türkiye’nin de dahil olduğu toplam 24 takım, her biri 6 takımdan oluşan bu dört eleme turnuvasında mücadele edecek. Şu ana kadar ev sahibi Japonya ve FIBA 2019 Basketbol Dünya Kupası’nda katılım hakkı kazanan 7 takım Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda doğrudan katılma hakkı kazandı.

Kura çekimine 3. torbadan katılan A Erkek Basketbol Milli Takımı, Kanada’da yapılacak elemelerde Uruguay ve Çekya ile B Grubu’nda yer almıştı. Aynı ülkede gerçekleşecek elemelerin A Grubu’nda ise ev sahibi Kanada, Yunanistan ve Çin bulunuyor.

Elemelerin gerçekleşeceği her ülkede, üçer takımdan oluşan iki grup mücadele edecek. Bu iki grubu ilk iki sırada tamamlayan takımlar çapraz eşleşecek. Bu eşleşmeyi geçen ülkeler, finalde karşılaşacak. Finali kazanan 4 takım olimpiyat vizesi alacak. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenecek.