Pablo Laso, Real Madrid’in 12 Yıl Sonra Yarı Finalde Yer Alamamasını Değerlendirdi

Pablo Laso, Real Madrid’in 12 Yıl Sonra Yarı Finalde Yer Alamamasını Değerlendirdi

28 Haziran 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

İspanya Liga Endesa‘da son 2 sezonun şampiyonu konumundaki Real Madrid, yarı finali bile göremeden 2019-20 sezonunu kapattı.

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından Valencia’nın ev sahipliğinde düzenlenen final turnuvasında gruptan dahi çıkamayan ve tam 12 yıldan sonra yarı finallerde yer alamayan Real Madrid’de moraller epey bozuk.

Bu hayal kırklığının ardından takımın tecrübeli koçu Pablo Laso, AS’a açıklamalarda bulundu:

Turnuvanın hashtagi ‘Kazanmaya dönüş’ gibi bir şeydi, değil mi? Biz döndük ama kazanamadık. Turnuvada sergilediğimiz oyundan memnun değilim. Kazanmayı isterdim ama buraya gelen her takım gibi kendi takımımı da tüm sezona bakarak değerlendiriyorum. Süper Kupa’yı ve kupayı kazandık. ACB’de ve EuroLeague’de normal sezonu 2. sırada tamamladık. Sadece bu turnuvayı değil, her şeyi göz önüne almak zorundayız. 12 Mart’a kadar dengeliydik. Dengemiz harikaydı. Şimdiyse turnuvada kötü olduğumuz için mutsuzuz. Oyuncularımı tüm sezon boyunca çabaları için tebrik ettim. Damaklarda acı-tatlı bir lezzetle buradan ayrılıyoruz.

AS

Laso’nun ekibi turnuvayı Zaragoza karşısında galibiyetle kapasa da Valencia‘nın Gran Canaria’yı yenmesiyle elenmeleri kesinleşmişti. Koç bu konu hakkındaysa:

Turnuvayı galibiyetle kapatalım istedik. Zaragoza’nın harika oyuncuları var. Bizim için zor olacağını biliyorduk ve her iki takım için de kolay olmadı. Ancak biz ciddiydik ve iyi işler yaptık. Kazandığımız için, sahaya koyduğumuz mentalite ve efor için memnunum… 9 günde 5. maçımızdı.

AS

EDİTÖR YORUMU:

Laso’nun belirttiği gibi Mart ayından sonra oyuncuların tekrar dönmesi ve konsantre olması kolay değildi. Ancak unutmayalım ki Real’in elinde çok ama çok kaliteli bir kadro var. Koç Laso da aslında bunu sezon boyunca iyi yönetti ama gel gelelim bu turnuvada o da formsuzdu ve alternatif üretmekte, oyuncuların bireysel anlamda performansları düştüğünde taktiksel olarak müdaheleler yapıp takımına maçı kazandırmakta başarısız oldu, yetersiz kaldı. Eminim kendisi de bu konudan çıkarımlar yapmıştır, artık herkes Real’in sadece yıldızların bireysel performansları ile maç kazanmasına alışmış durumda, bu nedenle koç Laso’nun da taşın eline koyması gereken yerlerde koyamadığı İspanyol medyasında yüksek sesle konuşuluyor, koç kredisinden önemli bir kısmını kaybetti diyebiliriz.