Pınar Karşıyaka, Puan Silme Cezasına İtiraz Ediyor!

Pınar Karşıyaka, Puan Silme Cezasına İtiraz Ediyor!

3 Temmuz 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Pınar Karşıyaka bu sezon koç Sarıca liderliğinde hem ING Basketbol Süper Ligi hem de FIBA Europe Cup’da zirve kovalayan takımlardan biriydi ancak pandemi nedeniyle liglerin iptal olmasıyla sezonu elleri boş kapatmak zorunda kaldılar.

Bunun üzerine İzmir kulübüne bir üzücü haber de yeni sezon için TBF’de gelen 1 puan silme cezası oldu.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), 11 Kasım 2019’da yürürlüğe girerek yeni sezonda uygulanacak Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı gereği, talimata uymadıkları gerekçesiyle Beşiktaş ve Galatasaray’la birlikte Karşıyaka’nın 1 puanını sildi.

Karşıyaka ise bu karar hakkında TBF Tahkim Kurulu’na itiraz verecek.

TBF’nin ceza açıklamasında, “Sunulan belgelerde A-1 sezonuna dair Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve vergi daireleri nezdinde temerrüde düşmüş bir borcunun olduğu; A sezonuna ilişkin sunacakları bütçede gösterdikleri gelirlerden, Federasyon ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı üzerinden sağlanan yayın, sponsorluk gibi gelirler haricindeki gelirlerin, en az yüzde 40’ını belgelendirmek zorunda olmasına rağmen belgelendiremediği anlaşılan; Beşiktaş Kulübü Derneği, Galatasaray Kulübü Derneği ve Karşıyaka Spor Kulübü Derneği’ne Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı’nın 6. ve 11. maddesi uyarınca 1 puan silme cezası uygulanmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

Cezanın geçersiz olması için Tahkim’e gidecek olan Karşıyaka’dan şu açıklamalar gelmişti:

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun gerçekleştirmiş olduğu yönetim kurulu toplantısında Mali Denetim Esasları Yönergesi çerçevesinde sunulan evraklarda, gelecek sezonun gelirlerine ilişkin eksik görülmesinden kaynaklı olarak takımımıza eksi 1 puan ceza verildiği açıklanmıştır. Geçmiş iki sezona ilişkin mali denetimler, gelir ve gider dengelerinin tamamı yönergeye uygun şekilde yapılmış ve bildirilmiş olmakla birlikte gerek mali kurul gerekse hukuk kurulu tarafından uygunluğu onanmış ve Ulusal Lisans hakkı verilmiştir.

Ancak önümüzdeki sezona ilişkin sponsorluk sözleşmelerinin henüz imzalanmamış olmasından kaynaklı verildiği belirtilen cezaya ilişkin olarak, Türkiye Basketbol Federasyonu Tahkim Kurulu’na gerekli itirazların yapılacağını öncelikli olarak belirtmek isteriz. 20 yılı aşkın süredir desteği süren sponsorumuz Pınar’ın vermiş olduğu niyet mektubunun ilgili kurul tarafından kabul görmemiş olması üzücü ve kabul edilemez bir durumdur. Konunun takipçisi olacağımızı tüm Karşıyaka camiasına ve basketbol kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Karşıyaka’da daha önce futbol takımı Futbol Federasyonu ve FIFA’dan puan silme cezaları almıştı.