Raznatovic: “Krizin Tüm Maliyeti Oyunculara Yüklenemez.”

Raznatovic: “Krizin Tüm Maliyeti Oyunculara Yüklenemez.”

4 Nisan 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague‘in coronavirüs önlemleri kapsamında ertelenmesinin ardından kulüpler ve oyuncular birliği arasında maaş kesintileri hakkında görüşmeler ön plana çıktı.

Bu noktada Euroleague yönetimi ve oyuncular birliğinin dışında konunun diğer önemli muhattaplarından biri olan menajerlik müessesi adına bir çok oyuncunun temsilciliğini yapan Misko Raznatovic‘den de önemli açıklamalar geldi.

Avrupa’nın en büyük ve en çok oyuncuyu temsil eden menajerlik şirketi olan Beobasket‘in ortağı olan, aynı zamanda da bir avukat olan Raznatovic’in corona günlerinde gündeme oturan oyuncu kontratları hakkındaki görüşleri şöyle:

Oyuncular mevcut kontratlarının %70’lik kısmının ödemelerini aldı, bu da onların oynadıkları süreyle eşdeğer bir ödeme. Ancak kalan %30’luk kısmın sezon henüz oynanmadığı için ödenmemesine ilişkin görüş kabul edilemez ve tüm krizin tüm maliyetini oyuncuların üzerine yıkmak olur.

Yaşanan bu kriz sebebiyle kulüplerin gelir kaynaklarından yoksun olması bu duruma bir bahane olarak öne sürülemez. Eşitlik ve adillik prensipleri gereği bu yükün karşılıklı paylaşılması gerekir.

Benim önerim oyuncuların 1.5 aylık ekstra bir ödeme alması ve böylece kontratlarının kalan %30’luk kısmının %50’sini almış olarak maliyeti kulüplerle eşit bir biçimde paylaşmasıdır.

Bu noktada Raznatovic’e katılıyorum. Tüm yükü oyuncuların sırtına bindirmek doğru değil. Sonuçta bu krizin nedeni ne onlar da ne de kulüpler. İki tarafta aynı gemide olduklarını hatırlayıp, bu zor günlerde gereken paylaşımı yapmalılar ki dünya genelinde bir çok işveren bu süreçte çalışanlarının ya da tedarikçilerinin maaşlarını en az 1 ay süreyle karşılıyorlar çalışma devam etmiyor olsa bile. Dolayısıyla kulüplerin var olmasındaki en temel değer olan oyuncuları korumaları gerekiyor. Kalan %30’luk maaşın %50-%50 paylaşılması en doğru ve hakkaniyet içeren yöntem olarak görünüyor.

Kaynak: Basketdergisi