RESMİ: NBA’den Müjdeli Haber Geldi!

RESMİ: NBA’den Müjdeli Haber Geldi!

4 Haziran 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

ABD’den basketbol severleri sevidirecek müjdeli haber geldi; NBA resmen geri dönüyor!

11 Mart’ta Covid-19 salgını nedeniyle askıya alınan 2019-20 NBA sezonunun geri dönüşü hakkında beklenen güzel haber geldi nihayet.

ESPN’in haberine göre, NBA yönetimi ve takım yöneticilari arasında yapılan oylama sonucunda 2019-20 sezonuna 31 Temmuz‘da geri dönülmesime karar verildi. Yapılan oylamadan 30 takımdan tam 29’u sezonun yeniden başlamasından yana oy kullandı.

Yeni formatta 22 takım mücadele edecek ve bu takımlar normal sezonu tamamlamak için 8’er maç oynayacaklar.

Normal sezonun tamamlanmasının ardından play-off yarışında yer alacak takımlar play-in turnuvasunun ardından netleşecek. Yani eğer normal sezon sona erdiğinde 8. sıradaki takım, 9. sıradaki takımla arasındaki maç farkını 4’ten yukarıya çıkarmayı başarmışsa, 8. sıradaki o ekip direkt olarak play-off’larda yer almaya hak kazanacak.

Diğer taraftan bu iki takım arasındaki maç farkı dörtten az olursa o zaman bu takımlar arasında play-in mücadelesi oynanması gerekecek ve bu mücadelede 9. sıradaki takımın 8. sıradaki rakibini iki kez yenmesi gerekecek ki 8. sıradaki takımın rakibini 1 kez mağlup etmesi play-off’lara katılmasını sağlayacak.

Ayrıca oyuncuların sağlığını güvence altına almak adına belirlenen önlemlerin bir kısmıda şu şekilde belirlendi:

  • Oyuncular maçlardan sonra soyunma odalarında duş alamayacak, kendi otel odalarına dönmeleri ve orada almaları gerekecek.
  • Benchteki oyuncular sosyal mesafe kurallarına göre bir boş bir dolu şeklinde oturacaklar. İlgili maçta forma giymeyecek oyuncular, benchte arkadaşları ile birlikte oturamayacaklar, karşılaşmayı tribünden takip etmeleri gerekecek.
  • Play-off maçlarına kadar oyuncuların ve koçların, aileleri ya da arkadaşları gibi misafirler maçlarda yer alamayacak.