TBF, Liglerin Durumunu 30 Nisan’da Tekrar Değerlendirecek

TBF, Liglerin Durumunu 30 Nisan’da Tekrar Değerlendirecek

8 Nisan 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Coronavirüs nedeiyle ertelenen Avrupa liglerinden bazıları halen 2019-20 sezonunun akibeti hakkında kararlarını vermediler ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi de onlardan biri.

TBF geçtiğimiz günlerde sezonun maç yapılmadan tamamlanması durumunda nasıl ilerlenmesi gerektiğine dair kulüplerden geri dönüş istemişti.

Son durumda yayınladıkları açıklamayla durumu tekrar 30 Nisan’da değerlendireceklerini belirttiler:

Bilindiği gibi, ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının spor dünyasına etkilerini değerlendirmek üzere, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, diğer federasyonların başkanları ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında Ankara’da olağanüstü bir toplantıda bir araya gelmiş ve bu toplantı sonunda sporcuların, antrenörlerin, yetkililerin ve taraftarların sağlığı ile güvenliğini korumak adına, profesyonel basketbol liglerinin 19 Mart 2020 tarihinden itibaren ertelenmesi kararı alınmıştı.

 

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, etkileri devam eden salgına dair süreci Koronavirüs Bilim Kurulu ve ilgili bakanlıklar ile eşgüdüm içerisinde yakından takip etmekteyiz. Bu dönemde sporumuzun en önemli paydaşı olan kulüplerimizle yakın bir iş birliği yaparak, onların görüş ve beklentilerini de hassasiyetle dikkate almaktayız. Federasyonumuz, sağlıklı bir sürece geçildiğinde uygulamaya koymak üzere tüm olasılıkları değerlendirmekte ve gerekli tedbirleri hazır tutmaktadır.

 

Kulüplerin mali denetim ve lisans talimatında Nisan ayının son günü olarak belirlenen yükümlülüklerinin, Mayıs ayının sonuna ertelenmesi, basketbolcu ve antrenör sözleşmelerinin ise sezon sonuna kadar uzatılması ile ilgili mevzuat değişikliği hazırlıkları federasyonumuzca tamamlanmış bulunmaktadır.

 

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak hedefimiz, profesyonel liglerimizin ve alt yapı müsabakalarımızın en kısa zamanda yeniden başlamasıdır. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için insan sağlığını tehdit eden şartların ortadan kalkması gerekmektedir. İçinden geçmekte olduğumuz süreç ile ilgili TBF olarak en önem verdiğimiz husus, tüm paydaşlarımızın sağlıklı şartlar içerisinde müsabakalarına devamını gözetmektir.

 

Kulüplerimizin, basketbolcularımızın ve basketbol dünyamızın tüm paydaşlarının, sportif ilişkiler ve sözleşme durumları ile ilgili anlayışlı olmalarını beklediğimiz bu dönemi, 30 Nisan 2020 tarihine kadar takip etmeyi sürdürecek, belirtilen tarihte, devlet kurumlarımızın kararları ve kulüplerimizin de taleplerini dikkate alarak durumu yeniden değerlendireceğiz.

 

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, özlenen ve kaliteli basketbol ile tekrar sahalarda buluşabilmek için bu süreci hep beraber atlatacağımıza inanıyor, tüm halkımızı uyarılar süresince evde kalmaya davet ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

EDİTÖR YORUMU:

Ligimizin ertelendiği ilk günden beri söylediğim üzere ligin yeniden başlaması oldukça zor ki günler geçtikçe artık çok daha zor hale geliyor. Hem oyuncuların hazırlanma süreçleri 1 aya kadar çıkmış durumda hem de yabancı oyuncuların ülkelerine dönmeleri kulüplerin kontratları feshetmeleri ile birlikte lig yeniden başlasa da aynı takımları izleyemeyeceğiz ve dolayısıyla pek de hakkaniyet ortamı oluşmayacak. Son ana kadar bekleyip kulüpleri daha fazla zor duruma sokmanın bir anlamı yok. Zaten bu sezon kalite ve ekonomik anlamda iyice düşüşe geçen ligimize can çekiştirmeyelim. Birçok ligin yaptığı gibi sezonu iptal edip nasıl tescil edeceğimizi konuşalım ki burada hakkaniyet beyaz sezon ilan etmek olacak gibi duruyor. Şampiyonu belirlemek gerekli olmayabilir. Sadece 1 takım düşebilir o da çok kötü durumda olan sadece 1 galibiyeti bulunan sigortam.net İTÜ olur, yerine gelecek takım da TBL’de aynı galibiyet sayısıyla liderliği paylaşan Fethiye ve Petkim arasında oynanacak bir seriyle belirlenebilir.