Turgay Zeytingöz: “Galatasaray Camiası ve Taraftarına Layık Bir Takım Oluşturmak İstiyoruz”

Turgay Zeytingöz: “Galatasaray Camiası ve Taraftarına Layık Bir Takım Oluşturmak İstiyoruz”

2 Ağustos 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Geçtiğimiz sezon bilhassa koç Andreas Pistiolis’in takım başına geçmesinden sonra ING Basketbol Süper Ligi‘nde büyük çıkış yakalayan Galatasaray NEF, yaz döneminde kadrosunu büyük ölçüde yeniledi. Dee Bost dışında tüm yabancılarla yolları ayıran sarı kırmızılılarda genel menajer Turgay Zeytingöz, kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki sezon FIBA Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil edecek Galatasaray NEF’te Turgay Zetingöz, Andreas Pistiolis’in gelişiyle yakaladıkları sinerji hakkında şunları dile getirdi:

“Geçtiğimiz sezonun başından beri vurguladığımız ilk şey aslında aynıydı. Galatasaray camiasına ve taraftarına layık bir takım oluşturmak istiyorduk. Taraftarların memnun olacağı ve insanların izlemekten keyif alacağı bir yapı ortaya çıkarmak istiyorduk. Sonuç olarak bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Her ne kadar taraftarların gurur duyacağı bir takım olsak da sezonun sonu bizim için biraz buruk geçti. EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes‘e karşı neredeyse finale çıkmanın eşiğine kadar gelmiştik. Bu nedenle içimizde biraz da olsa bir burukluk vardı, Avrupa’da da istediklerimizi gerçekleştirememiştik. Çok iyi başladığımız bir Basketbol Şampiyonlar Ligi serüvenine Son 16 turunda veda etmek durumunda kaldık.”

Önümüzdeki sezon FIBA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak istediklerini vurgulayan genel menajer sözlerine şöyle devam etti:

“FIBA Şampiyonlar Ligi’ni Kazanmak İstiyoruz”

“Andreas Pistiolis’in takımın başına gelişi ve taraftarımızla yakaladığımız sinerji bizi iyi bir noktaya getirdi. Yine de bir yapı kurmayı hedefliyoruz ve geçtiğimiz sezon bu yapının ilk senesiydi. A takım ve altyapımızla birlikte sürekli büyüyen bir organizasyon bu. Önümüzdeki sezon da bu organizasyonun 2. senesi olacak. Bu nedenle hedeflerimiz daha büyük. Bu sefer Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde zirveyi hedefliyoruz. Tabii orası bir lig formatında ilerlemediği için en baştan şampiyonluk hedefini koymak zor ama öncelikli hedefimiz Final Four. Sonrasında da daha önce Türkiye’ye gelmemiş bir kupayı ilk olarak müzemize götürmeyi amaçlıyoruz. Umarım güzel bir sezon geçiririz.”

Yaz döneminde kadrosuna Gran Canaria’dan Kanadalı gard Dylan Ennis, Jehyve Floyd, Angelo Caloiaro, Raymar Morgan, Braian Angola’ya katan sarı kırmızılıların genel menajeri transferleri şu şekilde değerlendirdi:

“Dylan Ennis Taraftarın Sevgilisi Olacak”

“Dylan Ennis Tabii ki çok değerli bir oyuncu. Avrupa’da kendini kanıtlamış bir isim. Kardeşi Tyler Ennis’de geçtiğimiz yılı TOFAŞ’ta geçirmişti, kontratını yenilediği için önümüzdeki sezonda da Türkiye’de kalmaya devam edecek. Dylan Ennis sahada dominant bir oyuncu, Basketbol Şampiyonlar Ligi ve EuroCup’ta önemli performanslar sergilemiş bir isim. Ben kendisinin tıpkı Dee Bost gibi Galatasaray taraftarlarının sevgilisi olacağını düşünüyorum. Taraftarlarımızın yaratacağı atmosferde çok önemli performanslar sergileyeceğine inanıyorum. Daha şimdiden taraftarlarla etkileşime geçtiğini görüyorum. O da aramıza katılacağı için çok heyecanlı, biz de onu aramızda göreceğimiz için çok mutluyuz.”

“Raymar Morgan tabii ki çok deneyimli bir oyuncu. Daha önce TOFAŞ ve Karşıyaka’da çok başarılı performanslar sergiledi ve geçtiğimiz sezon EuroLeague ekiplerinden ASVEL’e transfer oldu. Şanssız bir sakatlık yaşadı ve bel fıtığı ameliyatı nedeniyle uzun süre oynayamadı. Yine de Raymar Morgan çok izlediğimiz ve beğendiğimiz bir oyuncu olduğu için Mart ayından beri onun antrenmanlarını takip ediyoruz. Aklımızda sağlıklı olup olmadığı hakkında bir soru işareti yok. Şunu söyleyebilirim ki sağlıklı bir Raymar Morgan bu sezonki hedeflerimiz açısından çok belirleyici olacak.”

“Braian Angola Çıkış İçinde Olan Bir Oyuncu”

“Braian Angola kariyerinin son 4 senesini Avrupa’da geçiren ve çıkışta olan bir oyuncu. Birçok büyük takımın da radarında olan bir isimdi. Kendisi en başından beri düşündüğümüz bir oyuncuydu ve bu yüzden görüşmelerimizi uzun süre sürdürdük. Ben kendisinin taraftarların çok seveceği ve sürekli oyunun içinde olan bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.”

“Angelo Caloiaro’da son 4 yılını EuroLeague ekiplerinden Maccabi Tel Aviv‘de geçiren bir oyuncu. Ben kendisiyle Banvit yıllarında birlikte çalışma fırsatı bulmuştum. Benim yakından tanıdığım bir oyuncu. Ben kendisinin Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde pozisyonu itibariyle en değerli birkaç oyuncudan biri olduğunu düşünüyorum. O da umuyorum ki bu sene çok iyi katkı verecek.”

“Jehyve Floyd da bildiğiniz üzere geçtiğimiz sezon Fenerbahçe‘de forma giydi. Ondan önce de Panathinaikos deneyimi oldu, geçtiğimiz sezonu EuroLeague’de geçirdi. Çok önemli bir potansiyel, kendisi 1997 doğumlu ve genç bir oyuncu. Bence bu sezon sergileyeceği performansla önümüzdeki seneler için çok büyük ilgi görecek. Atletik becerileri dolayısıyla taraftarlarımızın da çok seveceği bir isim olacağına inanıyorum.”

“Kadroya Güveniyorum”

Yapılan transferleri uzun gözlemler sonucunda gerçekleştirdiklerini kaydeden Turgay Zeytingöz, kurdukları kadroya güvendiğini şöyle açıkladı:

“Bizim değerli bir oyuncu izleme ekibimiz var. Neredeyse 1000’in üzerinde oyuncunun çalışmasını yaptık geçtiğimiz sezondan itibaren. Gözlemlenen oyuncuları içeren listeler oluşturduk. Gün gün takip edilen, detaylı sistemlerin sonucunda böyle bir kadro oluşturduk. Kurulan bu takım kesinlikle bizim içimize sindi ve gerçekten bize büyük umut veriyor. Koçumuz Andreas Pistiolis de transfer süreci tamamlanana kadar Türkiye’de kaldı. Kerem Tunçeri, Andreas Pistiolis ve ben bu transfer sürecini yönettik ve bunun neticesinde iyi bir takımın oluştuğunu düşünüyorum.”

Galatasaray Spor Kulübü