Yunanistan Ligi’nde Sezonun İptal Edilmesi Bekleniyor

Yunanistan Ligi’nde Sezonun İptal Edilmesi Bekleniyor

3 Nisan 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Coronavirüs salgınının her geçen gün etkisini arttırdığı Avrupa’da artık basketbol ligleri sezonu tamamlama konusunda pek umutlu değil.

Yunanistan Ligi‘nin de bu yönde bir karar alarak sezonu tamamen iptal etmesi bekleniyor.

Kulüpler Birliği (ESAKE) ve Oyuncular Birliği (PSAK) arasında telekonferans ile yapılan son toplantıda bu sezonun iptal edilmesi kararı onaylandı. Ancak halen çözülmemiş bazı detaylar var.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda alınan kararla lig 31 Mart’a kadar geçici olarak ertelenmişti. Ancak son toplantıdan çıkar kararda hem ESAKE hem de PSAK sezonun kesinlikle iptal edilmesi yönündeki fikirlerini ilettiler. Detaylardaki en önemli anlaşmazlık ise PSAK’ın maaşlarda %20, ESAKE’nin ise maaşlarda %30 kesinti istemesi.

Ayrıca PSAK (Oyuncular Birliği) menajer maaşlarının da ödenebilmesi için 20 bin euro’ya kadar bir ödeme daha istedi ve taraflar bu konu üstünde de henüz anlaşabilmiş değiller.

Bu iki detaydaki anlaşmazlık dışında asıl belirsizlik ise federasyonun henüz ligi hangi sıralamayla tescil edeceğine dair bir çözüm bulamamış olması. Şuanda Panathinaikos rahat bir şekilde liderlik koltuğunda otururken iki Selanik takımı PAOK ile Aris ise düşme hattındaki iki koltukta yer alıyorlar.