EuroLeague Basketbolda Maçların Durumuna İlişkin Açıklama Yaptı

EuroLeague Basketbolda Maçların Durumuna İlişkin Açıklama Yaptı

24 Nisan 2020 Kapalı Yazar: AnindaSpor

Koronavirüs salgını sebebiyle tüm ligler süresiz olarak askıya alındı. Dünyada etkisini göstermeyi sürdüren salgın sürecinde sporcuların maaş durumları da büyük bir merak konusu oldu.

Konuya ilişkin ise EuroLeague kulüplerdeki basketbolcular ile anlaşma yapıldığını ifade etti. Ligin tekrar oynanma sürecine kadar da maaş ödemelerinin ertelendiği belirtildi.

Maçların oynanmasına ilişkin de açıklama yapan EuroLeague, belirlenmiş olan bir salonda, Final 8 sisteminin uygulamaya geçileceğini belirtti. Buna göre de son 8 maçın, tek maç üzerinden eleme yapılması planı gerçekleşmiş olacak.

Öte yandan Basketbol Türk Hava Yolları Avrupa Ligi ve ULEB Avrupa Kupası’nda da ertelenen maçlara ilişkin karar, 24 Mayıs tarihine kadar verilmiş olacak.

Lig İptali Durumunda Sözleşmeler Sonlandırılmış Olacak

Ülkede sağlık koşullarının normale döndüğü süreç sonrasında maçların başlamasının ve sezonun da tamamlanmasının ardından da maaşların %85’i verilmiş olacak. Fakat lig iptale giderse de %80 maaş ödemesi alınacak. Ödemelerin de 15 Ağustos tarihine kadar yapılacağı ifade edildi.

Öte yandan oyuncuların sözleşmeleri de 31 Temmuz tarihine kadar geçerli sayılmış olacak. Sezonun herhangi iptali durumunda da sözleşmeler sonlandırılmış olarak kabul edilecek.

 

Olası devam kararında ise maçların 4 ve 17 Temmuz tarihleri aralığında, seyirci olmadan oynanacağı da yine edinilen bilgiler arasında yer aldı.