Steve Nash’i Belki de Basketbolcu Olarak Tanımayabilirdik!

Steve Nash’i Belki de Basketbolcu Olarak Tanımayabilirdik!

12 Mayıs 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Dallas Mavericks ve Phoenix Suns formaları altında sergilediği performansla NBA’in efsane isimleri arasına adını yazdıran Kanadalı oyun kurucuyu belki de basketbolcu olarak tanımayabilirmişiz.

Performansının en iyi olduğu, en verimliği olduğu dönemde Suns forması ile iki sezon üst üste MVP ödülünü kazanan Steve Nash‘ı belki de bu sahnede hiç göremeyebilirdik.

Eski NBA oyuncuları Matt Barnes ve Stephen Jackson’ın düzenlediği podcaste katılan Nash, Santa Clara Koleji’ndeyken basketbolu neredeyse bırakacağını, o dönemli koçu Dick Davey sayesinde nasıl geri döndüğünü anlattı:

Davey benim üzerime çok düşüyordu. Özellikle ilk gittiğim zaman. Başıma gelen en güzel şeydi. Beni basketbolu bırakmaktan vazgeçirdi. Bu tecrübenin ardından tüm zorlukların üstesinden gelmem kolaylaştı. Ona müteşekkirim, bana zihinsel dayanıklılığımı o aşıladı.

Eurohoops

Babası John’un futbolcu olması nedeniyle çocukken futbola daha yatkın ve yakın olduğunu belirten Nash, gençlik yıllarında basketbola yönelerek kariyerini bir NBA efsanesi olarak tamamlamayı başarmıştı.

Santa Clara Koleji’ndeki son 2 sezonunda 18.9 sayı, 3.7 ribaund, 6.2 asist istatistikleri yakalamış ve aslında NBA yıllarının bir fragmanını izletmişti herkese. Nash’in bir NBA efsanesine nasıl dönüştüğünü hepimiz biliyorduk şimdi ise öğrendik ki başarılı yola girmesini sağlayan, onu basketbola döndüren isim ise kolejdeki koçuymuş.